Епархийските центрове в страната ще изберат днес 80 свои делегати, които ще участват в Патриаршеския църковен събор на 24-ти февруари, на който ще бъде избран новият Български патриарх и Софийски митрополит. Според Устава на Българската православна църква изборът на патриарх трябва да се състои в неделен ден, в срок до 4 месеца от кончината на предишния патриарх.
Епархийските избори се провеждат няколко дни, след като епархийският съвет и архиерейските наместници отказаха да подпишат списъка за епархийски представители, които ще избират нов патриарх. От Софийската митрополия обявиха, че това е опит за саботаж на предстоящия избор и че на днешните избори ще бъде предоставен именно този списък.
На днешните избори трябва да бъдат определени епархийските представители, които ще участват в патриаршеския събор на 24-ти февруари. Тяхното включване в предстоящия избор на нов патриарх ще се състои на принципа: „по петима представители на всяка епархия - трима клирици и двама миряни, а от Софийската епархия десет представители - шестима клирици и четирима миряни", тъй като в лицето на патриарха софийските избиратели гласуват и за софийски митрополит.
Останалите участници в Патриаршеския избирателен църковен събор са 14-те митрополити, 19-те епископи, по един представител от Рилския, Бачковския и Троянския манастир, по един монах и една монахиня от всяка епархия, и по един представител на Софийската- и Пловдивската духовни семинарии.
Според информацията, публикувана на страницата на Светия синод, на 24-ти февруари ще бъдат обявени имената на тримата кандидати за патриаршеския престол, които са избрани от Светия синод. Кандидатът, получил най-малко 2/3 от гласовете на присъстващите избиратели, се обявява за канонично и законно избран Български патриарх и Софийски митрополит.
Когато никой от кандидатите не получи изискуемото мнозинство, изборът се повтаря, като в него участват двамата, получили най-много гласове. За избран се обявява този, който е получил повечето гласове.
При равни гласове гласуването се повтаря.