Два пъти повече от капацитета са бежанците в новозагорското село Баня
Два пъти повече от капацитета са бежанците в новозагорското село Баня / БГНЕС, архив

140 души са настанени в Регистрационно-приемателния център за бежанци в новозагорското село Баня при капацитет от 70 души. Сред бежанците преобладават сирийските граждани, има също палестинци, иракчани. Лагерът е на предела на възможностите си, ръководството търси различни варианти за разрешаване на проблема, съобщи заместник-областният управител на Сливен Неджми Ахмед.

Процедурата за предоставяне на статут на бежанци става след обстойна проверка на документите за самоличност на даден бежанец от страна на ДАНС и трае от три до шест месеца за хуманитарна закрила. „От започването на гражданската война в Сирия през Центъра в Баня досега са минали 530 души. Там основно се настаняват семейства с деца. В момента има 46 деца, най-малкото бебе е на 25 дни, а най-възрастната жена е на 83 години. Осигурени са кътове за игра на децата, а доброволци от БЧК и от Върховния комисариат се занимават с тях” – съобщи Ахмед.

Осигурени са преводачи, учители по български език, както и условия за нормално битуване, съобразено с навиците и културата на бежанците. На всеки бежанец се осигуряват 65 лева минимална помощ. Всички са на свободен режим, като към момента няма сигнали за конфликти с жители на селото.  Настанените в Центъра могат да го напускат по всяко време, но оставането за нощуване на друго място става след разрешение на директора. Има и бежанци с външни адреси, те са декларирали, че могат да се самоиздържат и предпочитат да живеят в селото на квартира.

На настанените в Регистрационно-приемателния има осигурена кухня за ползване, като продуктите си купуват сами, основно от Нова Загора.  Медицинското обслужване се осъществява от личен лекар, настанените там разполагат постоянно с фелдшер, а при по-сериозни случаи се извозват до Сливен, както се случи в бременна жена от Сирия. Всички бежанци са ваксинирани.

В центъра няма конфликти на религиозно-етническа основа, каза още заместник-областният управител Ахмед. Хората, настанени там, изповядват предимно мюсюлманската религия – шиити, сюнити, като на желаещите е осигурен достъп до джамията в близкия град Нова Загора. Сред бежанците има и християни от Палестина и Ирак.

„Малко известно е, че тези хора не остават в България. Страната ни им е интересна като етапен център, за да получат статут за хуманитарна закрила. Получат ли такъв, те имат право да останат в България, да работят, но и да отидат във всяка една страна от ЕС. Целта им са други страни, където имат роднини, има големи сирийски диаспори” – допълни областният управител Корнелий Желязков.