Церемонията по сключване на граждански брак и ритуалът по погребение ще струват по-скъпо на търговищенци. Това реши на редовното си заседание Общинският съвет в Търговище.
Цените на радостните и тъжните ритуали в Търговище не са актуализирани от 2008 година насам. Според управителя на общинското мероприятие, което отговаря за тези дейности, Миролюб Георгиев, промяната в цените се налагала и от необходимостта от средства за разширяването на гробищния парк в Търговище. Проектът за това е вече в ход, каза той.
Увеличението на цените за различните дейности по време на ритуалите е с около 5 лева на услуга. Например изкопаването на нов гроб, заравняването и оформянето му от досегашните 55 лева се увеличава на 60 лева. Превозът на покойник от дома до гробището в рамките на Търговище вече ще струва 15 лева. Най-голямо е увеличението при превоз на покойник от кварталите до гробищния парк в Търговище - от 10 на 25 лева. Съхранението на покойник в хладилна камера вече ще струва 30 лева.
За изкопаване на мюсюлмански гроб таксата вече ще бъде 60 лева, а комплект дъски за мюсюлманско погребение ще струва 30 лева, вместо досегашните 19 лева.
За самотни, бездомни, безпризорни, за хора без близки и роднини и за такива, настанени в заведения за социално подпомагане, общинските съветници определиха еднократна помощ за погребение в размер до 140 лева.
Досега сключването на граждански брак в зала в Търговище струваше 30 лева. Новата цена след увеличението е 50 лева. При внасянето на докладната записка в Общинския съвет общинската администрация поиска таксата за сватбен ритуал на място определено от младоженците да се увеличи от 200 на 220 лева. Общинските съветници обаче приеха това да струва 150 лева.