Възстановяват застрашени растения в Русенски Лом
Възстановяват застрашени растения в Русенски Лом / Дарик Русе

Природен парк «Русенски Лом» е включен в проект на Международната природозащитна организация WWF и Изпълнителна агенция по горите за възстановяване на редки и застрашени растителни и дървесни видове.
Най-напред ще се направи предварително проучване кои места са най–подходящи за възстановяване и ще се подберат най-подходящите техники.

Ще бъдат възстановени крайречни местообитания, местообитания, характерни за влажни зони, както и други горски местообитания. Ще бъдат поставени над 320 хил. фиданки и резници на ясен, дъб, бук, клек, тис, черна елша. Ще се създаде маточник за местни тополови видове. Ще бъдат възстановени 13 характерни растителни вида, като бяла и жълта водна лилия, рилска иглика и ревен. Проектът включва още премахване на чужди растителни видове, засаждане на местни растителни и храстови видове. Ще бъде изградена туристическа инфраструктура (мостове, туристически кътове), ще се ограничи достъпът на автомобили, ще се премахнат отпадъци. Ще бъдат обучени над 150 недържавни горски собственици и горски стопани, ще се разработят информационни табла и ще тръгне пътуваща изложба.

Общественият контрол върху проекта ще се осъществява от надзорен съвет, в който ще бъдат поканени представители на министерствата на земеделието и околната среда, природозащитни неправителствени организации, БАН и медии. Очаква се консервационните дейности да бъдат продължени от дирекциите на 10-те природни парка. Освен «Русенски Лом» това са Българка, Витоша, Врачански Балкан, Златни пясъци, Персина, Рилски манастир, Сините камъни, Странджа, Шуменско плато.