Лектор от БАН с любопитна лекция в екомузея
Лектор от БАН с любопитна лекция в екомузея / снимка:РИМ Русе

В екомузея подготвят презентация на 24 март. Лектор ще бъде Надежда Карастоянова, докторант по Археoзоология към Националния природонаучен музей при БАН. Темата е :„Древният човек и животните: първите домашни животни и влиянието на човека върху околната среда през праисторията“. В презентацията ще се използват мултимедийни продукти и ще бъдат показани нагледни материали от разкопки. Ето и резюме на това, за което ще стане дума в лекцията:

Знаете ли какви животни са населявали нашите земи през праисторията? Какъв е произходът на първите домашни животни? Кога, къде и защо хората са започнали да ги отглеждат? Какво представлява одомашняването?

Домашното животно е това животно, чиято популация е контролирана от хората. Еволюцията на домашните животни е резултат от тяхното селекциониране и отделяне от дивите им предци.

Презентацията ще проследи произхода и етапите на процеса на одомашняването на дивите животни от човека - от ловци до пастири. Ще бъдат представени двата етапа на одомашняване – отглеждане и развъждане.

С мултимедийни продукти, ще се демонстрират основните процеси при одомашняването на кучето, овцата, козата, кравата, прасето, както и използването им в различни етапи от човешкия живот и всекидневие. Ще бъдат показани нагледни материали от разкопки в обекти, които показват процесите на одомашняването на Балканския полуостров и в България.

 

Сред основните акценти в публичната лекция, ще бъде влиянието на човека върху околната среда през праисторията, чрез процесите на одомашняване.