Втора инстанция оправда съпругата на Даут Осман за замърсен язовир
Втора инстанция оправда съпругата на Даут Осман за замърсен язовир / Радка Минчева, архив
Втора инстанция оправда съпругата на Даут Осман за замърсен язовир
67320
Втора инстанция оправда съпругата на Даут Осман за замърсен язовир
  • Втора инстанция оправда съпругата на Даут Осман за замърсен язовир

Окръжен съд-Разград отмени осъдителна присъда на  съпруга на бивш депутат от ДПС. Първото решение – условна присъда и глоба за Мелиха Осман - бе  произнесено от Районен съд-Разград заради замърсяване на вода в язовир „Липник“.

Повече от година продължи процесът срещу съпругата на бившия депутат от ДПС Даут Осман Мелиха Осман. Втората инстанция разпореди допълнителни експертизи, изготвянето им забави решаването на делото.

Според обвинението между 2004 и 2008 г. мандрата, собственост на фирмата на Мелиха Осман „ИМДО“, е замърсявала намиращия се в близост язовир „Липник“. Повод за разследването на млекопреработвателното предприятие стана инцидент в края на периода, при който във водоема измря 70 тона риба. Защитата на подсъдимата обясни замърсяването с факта, че водоемът не е бил предназначен за стопански риболов, а за отпадни води от голямо промишлено предприятие, намиращо се в района и не е трябвало да бъде променяно предназначението на язовира. Според адвокатите макар от години отпадни води да не са изпускани във водоема органичните утайки на дъното влошавали качество на водата при силен вятър и проливни дъждове.

Първата съдебна инстанция – Районен съд-Разград – постанови условна присъда за Мелиха Осман – 3 години лишаване от свобода с изпитателен срок от 5 години и глоба от 4987 лв. Тричленен съдебен състав от Окръжен съд-Разград обаче отмени това решение и постанови оправдателна присъда.

И през двете фази на процеса депутатът от 40-тото Народно събрание Даут Осман подкрепяше съпругата си в съдебните зали. Двамата съобщиха, че отпадните води от мандрата в момента с цистерна се пренасят до Пречиствателна станция – Разград, винаги се били старали да поправят грешките си и изпълнявали указанията на екоинспекцията в Русе, чиито експерпи за четирите години съставили 10 протокола за нарушения. След изчитане на концесията на язовира той вече не се използва – уточни Даут Осман.