Дълба опашка от ученици, желаещи да получат автографи от професора по география Румен Пенин, се изви следобед в театралната зала на ОУ“Васил Левски“-Разград, а и доста извън нея.
Професорът, известен освен с научните си постижения, преподавателска дейност и авторство на учебници, и с многобройните си пътешествия, се срещна днес с ученици от разградското школо. Това стана малко повече от месец, след като в училището бе открита изложба от снимки на проф. Пенин под надслов „Географията пътешествие и приключение“. Фотографиите, както и учебниците, на които е автор географът, са отпечатани от издателство „Булвест“.
Проф. Пенин владее 6 езика, посетил е 106 от 193-те страни по света. Инициатор е на провеждането на националната олимпиада по география и на Географския фестивал, който ще се проведе за втори път тази година в Казанлък. Автор е на множество учебници по география. Пътешественикът преди месец се е завърнал от Малайзия, Бруней, Филипините и Южна Корея, още обаче не обработил 10-те хиляди снимки от тези екзотични дестинации, затова предложи на любопитните разградски ученици виртуална разходка из Индонезия. Със снимките и завладяващите спомени на проф. Пенин учениците от ОУ“Васил Левски“ и други училища, дошли специално за тази среща, разгледаха островите Ява, Суматра и Комодо. Научиха подробности за навиците на орангутаните и гибоните, за уникална палма, която ражда един плод и изсъхва, за най-широкото растение в света, как един от последните изядени от варани хора е фотограф, неспазил изискването да не остава близо до животните нощем. Научиха и как живеят връстниците им, с какво се занимават родителите им, кака е традиционната храна в Индонезия. Пенин разказа и как се подготвя за всяко свое пътешествие, запознавайки се предварително от книги или интернет с характерни особености на съответната държава, също и колко е важно да имаш местен водач по време на експедиция.
След увлекателния разказ на професора той получи плакети на ОУ“Васил Левски“ и на символа на Разград Часовниковата кула. Сам той подари статуетка на своя приятелка от Разград – пенсионираната учителка по география Пенка Малчева, която нарече „доайен на географията, отдал много на българската педагогика“.
Професорът се разписа в Почетната книга на училището, след което дълго раздава автографи върху географско списание, издадено от „Булвест“.