С новия Център за интерактивно езиково обучение Езиковата гимназия в Разград е над средното ниво на училищата в Ню Йорк. Това обяви един от шефовете на Фондация „Америка за България" - директорът на програми „Образование и библиотеки" Иванка Цанкова. Президентът на организацията Патрик Бракън нарече реализацията на проекта голям успех и характеризира ГПЧЕ като пример за останалите учебни заведения.
Западното крило в ГПЧЕ-Разград вече се нарича „Америка за България" - съобщи на официалната церемония на откриването на Центъра за интеактивно езиково обучение директорът на училището Пейчо Георгиев. Както традицията повелява не мина без рязане на ленти, това направиха школският директор и президентът на финансиращата организация Патрик Бракън. Домакините получиха и подарък от изпълнителния директор на фондация „Америка за България Десислава Тальокова.
Честитката от американеца, който откоро е в България, беше на английски, но всички го разбраха.
Най-голямата похвала дойде от директора на програми „Образование и библиотеки" Иванка Цанкова.
....като бях в Щатите преди няколко седмици, посетих няколко училища в Ню Йорк, които се предполага, че са над средното ниво, не е така за всичко и с тази придобивка, вие далеч надхвърляте средното американско ниво, далеч. И трябва да се гордеете.
Пейчо Георгиев увери представителите на фондацията, че в училището ще се постараят да са на нивото на изискванията, а възможностите са и над следното американско ниво.
Проектът бе реализиран за едно лято, освен интерактивните елементи в четири класни стаи, където учат новоприетите осмокласници включва и подмяна на мебелировката. В коридорите има нови шкафчета, досущ като в американските училища. Патрик Бракън огледа всяко ъгълче и в ремонтираната част на елитното училище. Първо попадна в час по немски, а после чу и какво мислят учениците за новия начин на обучение.
..Голям успех е този проект, много сме доволни и мисля, че това е истинско партньорство, всъщност училището успя допълнително над 20% от бюджета да събра и в много отношения е по-голям приносът му от този на фондацията. "Мисля, че с лидерството си училището е прекрасен пример и модел за останалите училища." - каза Бракън.
Освен проекта за Центъра, който е на стойност 87 000 лв, от които 68 000 са чуждата инвестиция, Фондация „Америка за България" реализира още две инициативи в разградската езикова гимназия - изпратила е за една година американски преподавател в Разград, а учителка по георгафия от ГПЧЕ три седмици се е обучавала в САЩ как да работи с интеактивните методи. В областта на образованието „Америка за България" е реализирала над 30 проекта. В проект е била и инициатива в друго разградско училище - ПМГ"Акад. Никола Обрешков". Отложен е заради открилите се възможности училището да се премести в нова сграда. Ще разчитаме на вас, ако, когато това се случи - заяви пред финансиращата организация директорът на ПМГ Мануел Василев.