Държавата десетки години подкрепя едни и същи неправителствени организации (НПО) и не са ясни правилата, на които тази подкрепа се подчинява, каза в интервю за предаването „Предай нататък" председателят на Националния алианс за работа с доброволци (НАРД) Ренета Венева. Настояваме за регламент за тази подкрепа и в частност за онези НПО, които мотивират гражданите да работят с доброволци, допълни тя.
Още няколко дни могат да бъдат отправяни предложения за допълнения или корекции на българския проектозакон за доброволчеството, каза още Венева. Текстът е достъпен на интернет страницата на Министерството на културата. До края на годината или в началото на следващата предстои да бъде внесен в Министерски съвет. Тя обясни, че с приемането на този закон се надява да се легализира доброволческата книжка и да се улесни работата с гражданите, готови да полагат доброволен труд. По думите й в момента има двоен риск. От една страна трудът на доброволците не е застрахован, а от друга - няма гаранция за подкрепа от страна на премащите ги организации и институции. Легализацията на доброволчеството трябва да осигури по-високо качество на положения труд, както и необходимата подкрепа. За пример могат да се посочат средствата за пътни разходи и подходящото облекло, които „домакините" би трябвало да осигурят на доброволците, за да могат те адекватно да дарят своя труд.
Община Пловдив няма политика за работа с младите хора и НПО, заяви в предаването „Предай нататък" регионалният координатор към НАРД Вера Кирилова. Тя добави, че дори нищожните средства, които се гласуват от ОбС по програмата за превенция на ХИВ/СПИН например, не се усвояват. По думите й подкрепата е предимно логистична - издаване на разрешително и осигуряване на достъп до електропреносната мрежа. Надявяме се с новата управа да работим по-ползотворно, каза Кирилова. /Чуйте днешното издание на „Предай нататък" от прикачения звуков файл/
Изследване сред представители на 200 водещи бизнес фирми в Англия сочи, че 73% от работодателите биха наели кандидат с доброволчески опит пред кандидат без такъв. 94% от работодателите вярват, че доброволчеството може да увеличи уменията на потенциален кандидат за работа. 94% от служителите, които са полагали доброволен труд с цел придобиване на нови умения, са намерили първата си работа или са били повишени благодарение на това.