Полицията не е била адекватна в нощта на убийството в Катуница, смятат президент и премиер
Полицията не е била адекватна в нощта на убийството в Катуница, смятат президент и премиер / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Институциите трябва да са единни в стремежа да не се допусне етническо и религиозно напрежение в Пловдив. Това обяви в Пловдив президентът на Република България Георги Първанов. Той подчерта, че целта на визитата му в града е да се информира от първоизточника за ситуацията, тъй като са се появили много дезинформации.

Институциите ще бъдем достатъчно твърди към екстремистките настроения. Проблемът не е етнически, а персонален - към самия Кирил Рашков. Държавата е тази, която ще защити интересите на гражданите, увери президентът и уточни, че в никакъв случай няма да се допусне саморазправа.

Виждам, че има политически групи, които се опитват да яхнат вълната и вие сте тези, които трябва да ги респектирате, обърна се Първанов към медиите. Ние двамата с премиера не можем да позволим това да се случи, особено в момент на криза, защото нищо добро няма да ни чака, каза още президентът. И според него полицията в първия ден не се е справила адекватно. Разбирам, че чувството на хората за справедливост е накърнено, но органите на реда трябва да спазват законите.

Георги Първанов заяви, че ако Кирил Рашков продължи с провокативните си изказвания трябва да му е ясно, че така работи срещу себе си.

В момента държавният глава се среща с кмета на Катуница и по-късно ще запали свещичка в храма на селото в памет на двете загинали момчета.

В Пловдив премиерът Бойко Борисов уточни, че не е казал, че полицията не си е свършила работата прези първия ден от събитията в Катуница, а че не е била достатъчно адекватна. На нейно място той би отцепил по-рано района, за да не се стигне до палеж на къщите.

Бойко Борисов съобщи, че още отпреди 10 дни се разследват 20 човека, сред които и Кирил Рашков. В най-скоро време ще бъдат ясни резултатите от данъчната проверка на ромския бос и ще има обвинения в тази посока, подчерта премиерът. Той бе категоричен, че след тази проверка всеки ще си получи заслуженото. Борисов призова за търпение от страна на гражданите. Това, което се случи, е безспорна трагедия за нас и аз изказвам съболезнованията си към близките на загиналите момчета, каза премиерът. Той допълни, че се надява прокуратурата в най-кратък срок да си свърши работата и да бъдат повдигнати обвинения, за да се успокоят хората.

Относно искането на жителите на Катуница Кирил Рашков да бъде изселен Борисов коментира, че това е отминал период и не би могло да се случи сега. Тези, които смятат, че могат да извлекат политически дивиденти от цялата тази ситуация, не ги очаква нищо добро в една обединена Европа, категоричен бе премиерът.

Премиерът и президентът бяха категорични, че няма да допуснат да се стигне до етническо напрежение, защото няма по-страшно нещо от това за една държава.