Община Пловдив е предоставила на местни сдружения за изкуство едва месец, в който да подготвят идеите си за кандидатстване към програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). 28 февруари е крайният срок, в който дирекция „Евроинтеграция" трябва да кандидатства по схемата „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития". Безвъзмездната финансова помощ е по ОП „Регионално развитие". Общината е запознала кандидатите на 25 януари. Другите общини организираха срещите си още ноември, заяви днес Емил Миразчиев от сдружение „Изкуство днес". Да се подготвиш за толкова време е пълен абсурд, коментира художникът.
Базираме концепцията си на Нощта на музеите и галериите, като искаме да включим и Центъра за съвременно изкуство „Баня Старинна", но още подготвяме документацията, заяви за Дарик радио зам.-кметът по евроинтеграция Георги Търновалийски. В комисията, която подбира участниците в бъдещите иновативни събития, участват директорът на дирекция „Евроинтеграция" Петър Антонов, гл. експерт в дирекция „Култура" Татяна Сърданова, шефката на културен институт „Старинен Пловдив" Весела Илиева.
По информация на Дарик тримата изпълнители, които ще реализират дейностите по проекта, са сдружение „Изкуство днес", фондация „Отворени изкуства" и Културен клъстер - Пловдив. Първата организация ще участва с проекта си „Луммикс", който предвижда провеждането на Фестивал на светлината. Ще се използват различни техники и жанрове на осветлението - светлината като диодно осветление, като видео изображение, включване на лазер и т.н. Предвижда се светлинна проекция върху фасади на сгради. „Отворени изкуства" е спечелила общинското доверие с проекта „Промяна на предназначението". В него са включени архитектура, урбанистика и пърформънс, уточни за Дарик поетесата и инициатор на Нощта на музеите и галериите Веселина Сариева. Идеята е да се промени предназначението на сгради от 50-те, 60-те и 70-те години, което е 20-годишна тенденция в съвременното изкуство у нас. Културният клъстер, в който участват политикът и адвокат Владимир Дончев, бившият ректор на АМТИИ Анастас Славчев, шефката на библиотеката Радка Колева, председателят на Съюза на художниците Димитър Чонов и др., ще подготвя Парад на филмовите, геймърските и приказните герои. Организацията иска да придаде по-карнавален облик на Пловдив.
Финансирането се отпуска за 2 години и възлиза на 800 000 лв. След разпределянето на средствата излиза, че всеки проект на културна организация трябва да се осъществи за 100 000 лв. (400 000 лв. на година, 100 000 лв. за общината, 300 000 за сдруженията). Само едно тяло за подобни светлинни прожекции струва 80 000 евро, красноречив бе Миразчиев.