- Наградиха пловдивски огнеборци и спасители за наводненията в Бисер
- Димитър Бришимов
С едноминутно мълчание в памет на загиналите при наводненията в село Бисер започна церемонията по награждаване на пожарникарите от Пловдивско, участвали в спасителната акция. Главният секретар на МВР главен комисар Калин Георгиев връчи парични награди от 1200 лева на 16 пожарникари и трима спасители от Планинската спасителна служба към БЧК. Той благодари за професионализма им при изпълняването на служебните им задължения. Наградените служители ще получат и няколкодневен допълнителен отпуск.
„Бъдете здрави, останете живи. Едва ли някой ще забрави датата 6 февруари. Тогава разбрахме, че наши съграждани са загинали, а други бедстват. Хората имаха и рзачитаха само на вас. Така главният секретар на МВР Калин Георгиев се обърна в Пловдив към отличените пожарникари. По думите му, за първи път заради бедствието са направени много неща като задействането на националния план за управление при кризи.
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов също също благодари на пожарникарите и спасителите в Пловдив и региона. По време на церемонията областният управител на Здравко Димитров връчи грамоти на началника на пловдивския отдел "Охранителна полиция" Тодор Гребенаров и директора на пожарната в Пловдив Румен Димчев. На церемонията присъстваше и директора на пловдивската полиция старши комисар Тодор Чонов. Главният секретар на МВР похвали пловдивската полиция за изключително доброто съдействие и работа по операция "Фактуристите", при която 18 души от задържаните бяха от Пловдив. Калин Георгиев посочи още, че обещаните нови коли на Пожарната ще пристигнат през август.
В Пловдив главният секретар на МВР обяви още, че структурната реформа в МВР е в ход. Предстои съставяне на една работна група, която да определи новия състав и щаб на бъдещата Главна дирекция "Национална полиция".
Трудно е когато нямаш време да реагираш, да събереш техника и хора. Когато има модерна техника е добре, дори и да са малко хората. Това заяви началникът на аварийно-спасителна група към пловдивската пожарна Димитър Бришимов след церемонията по награждаването за наводненията в Бисер. Това, което се излъчва по филмите е режисирано и има голяма разлика с действителността. При една такава ситуация медиите не могат да отразят трагедията, защото там имаше два метра вода и те не могат да усетят трагедията, такава каквато e, допълни той.