med
med / dariknews.archive
За пети пореден път Медицинският университет в Плевен беше домакин на уникалното за страната ни научно събитие „Ден на биоетиката“, чието начало беше поставено през 2014 г. от проф. д-р Силвия Янкуловска, дмн, Декан на Факултет „Обществено здраве“.
По традиция в „Деня на биоетиката“ с интензивна програма в рамките на един ден беше дадена възможност на всички, които професионално се занимават с биоетика – студенти, докторанти и специализанти от различните медицински специалности и академични кадри, да чуят лекцията на тазгодишния гост проф. Кенет Гудман.
Той е основател и директор на Института по биоетика към Медицинския университет в Маями, основател на Американската асоциация по медицинска информатика и основател на Североамериканския център по етика и здравно-информационни технологии.

За Дарик проф. Кенет Гудман сподели причината да е гост на Плевен:
„Това, което ме доведе в Плевен е всъщност инициативата на проф. Силвия Янкуловска от МУ-Плевен по отношение на етиката и медицинските технологии и нейната прекрасна работа, която въздейства на науката“.

В лекцията си пред студентите в зала „Амброаз Паре“ на МУ-Плевен, проф. Кенет Гудман говори за етиката в използването на нови технологии и в частност компютърни технологии в медицината. Той засегна въпроси като „Кога е подходящо да използваме компютърни технологии, „Кога е задължително да бъдат използвани“, както и „Какви проблеми могат да породят те“.
„С развитието на новите технологии се поражда и моралното задължение, те да бъдат използвани, тъй като в случая с роботизираната хирургия те осигуряват по-добър резултат, по-кратък престой на пациентите за по-бързо възстановяване. Това поражда и необходимостта да гарантираме достъпа до тях. Плевен е привилегиорван да предоставя една за момента рядка висока технология и това поражда съответно въпросите за квалификацията на персонала. Как да се балансират нуждите с възможностите да се достави една такава технология, както и да се предостави адекватна информация на всички пациенти“.

med
dariknews.archive

Проф Кенет Гудман беше в Плевен за изключително кратко време, но това не му е попречило да научи достатъчно относно мястото на града като център на медицинско образование и на високотехнологичн медицински услуги.
„Първоначалният интерес у мен беше предизвикан от проф. Силвия Янкуловска и това, как тя представи Медицинския университет пред Европейската комисия в Брюксел, където работим заедно по експертно-етична оценка на проекти по „Хоризонт 2020“. Исках да видя на място, как се развива един Медицински университет в следкомунистическата епоха и това, което се потвърди у мен като наблюдение и в други бивши социалистически страни, е изключителният ренесанс – разцъвтяването на науката, на възможностите за колаборация за развиване на съвместни проекти.
Нямам предвид само бързия напредък в използването на технологиите, но и много доброто включване на етиката като обучение в учебните програми. Радвам се, че станах част от една водеща школа като в много отношения, МУ-Плевен в обучението по етика се оказва на водещи позиции в сравнение с школи дори като Франция и Германия“.