На 14 май 2014 г., в Медицинския университет в Плевен официално беше открита оборудваната Фармако-физиологична лаборатория, реализирана в рамките на Регионалния академичен център в град Плевен. На откриването присъстваха представители на общинското ръководство, както и гости от побратимения на плевен град Ростов на Дон.
Академик Стефан Воденичаров - председател на БАН сподели: "За първи път в България това нещо се случва тук - в Плевенския университет и хубавото е, че ръководството на университета е отворено за новости". Той обясни, че проф. Радомиров, който е основния двигател в създаването на лабораторията не е успял да осъществи идеята си в София, а в МУ-Плевен са му създадени нужните условия и тя вече е факт.
Воденичаров поясни, че това е съвместна лаборатория между университета в Плевен и БАН и град Плевен е първият от 14-те създадени академични центрове в страната, в който се реализира такава съвместна програма.
"Академичната общност в България има за цел да съживи духовния и научния живот в страната, чрез "Проекта за националните цели и устойчивото развитие на България", каза председателят на БАН.
"Ние сме единствената страна в Европа, която не знае, каква иска да бъде след 25 - 30 години. Академикът изрази надежда, че ако се стигне до едно общо съгласие по отношение на развитието на страната в следващите 30 години, нещата ще са по-спокойни и няма да се хаби толкова излишна национална енергия".
Създателят на лабораторията по фармакология проф. Радомир Радомиров, който е член кореспондент на БАН обясни, че тук са събрани няколко методики, основани на принципа, чрез електрическа стимулация за се предизвиква възбуждане в нервните тъкани, които да го предават върху гладки мускули, които участват в структурата на най-важните системи - кръвоносна, дихателна, храносмилателна, полова и отделителна. По този начин може да се проследяват причините за разстройства и начинът за оптимизирането им с лекарствени средства.
Той обясни, че трите специални постановки, са създадени в лабораторията в Медицинския университет в Плевен и са свързани с Катедрата по фармакология в Оксфорд. Освен това, чрез онлайн връзка, резултатите от изследванията могат да се наблюдават от всяка точка на света.
"Горд съм, че откриваме тази лаборатория и може би за пръв път БАН отвори вратите си широко към България, към производството и към науката, която не е само в София и идеята за Националната академична мрежа е нещо уникално и ако управляващите подкрепят тази идея, това нещо ще обърне научната мисъл у нас и ще промени България пред лицето на света", каза ректорът на МУ-Плевен проф. Славчо Томов.
В лабораторията ще работи доц. д-р Галя Стаменова от Катедра по фармакологоя при МУ-Плевен.
Специални плакети връчи ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Томов на председателя на БАН академик Воденичаров, чл.-кор. проф. Димитър Димитров, съветник на председателя проф. Димитър Димитров и проф. Радомир Радомиров.