darva
darva / dariknews.bg
Над 2600 души от Ловешка област са подали заявления за целеви помощи за отопление, съобщават от Регионална дирекция „Социално подпомагане” – Ловеч. Най-много са нуждаещите се от община Тетевен – 968 човека. От Ловешка община са подадени 458 заявления, от Троянска – 358, от Угърчинска – 250, от Луковитска – 229, от Ябланица – 212. От общините Априлци и Летница заявленията са съответно 107 и 46.
Приемът на документи е започнал от 1 юли и ще продължи до края на октомври.
Правоимащите лица и семейства могат да получат заявлението декларация за отпускането на целева помощ за отопление от съответната дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес или да я изтеглят от интернет страницата на Агенцията за социално подпомагане.
От тази година има промени в наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление. Те предвиждат осигуряване на по-добра социална закрила на най-уязвимите групи чрез усъвършенстване на механизма за целево енергийно подпомагане. Размерът на помощта е увеличен значително, като базата за определянето му нараства от 385 кВтч на 500 кВтч. Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков издаде заповед за определяне на  месечния размер на помощта за отопление на 93,18 лв., което е с 24,5% повече в сравнение с миналия зимен сезон. Общата стойност на помощта, която се изплаща от Агенцията за социално подпомагане за периода 1 ноември – 31 март, ще се повиши с 91,75 лв. – от сегашните 374,15 лв. на 465,90 лв. За новия отоплителен сезон като основа при определянето на диференцирания доход за отопление ще служи въведеният нов „Базов доход за отопление“ в размер на 150 лв., който е равен на двойния размер на определения месечен гарантиран минимален доход. Разширява се и обхватът на подпомаганите лица и семейства чрез увеличаване на индивидуалните коефициенти за достъп до целевата помощ. Най-голямо е увеличението за рисковите групи – възрастните хора и особено онези от тях, които живеят сами, хората с увреждания и родителите, отглеждащи сами децата си, включени в образователния процес.
С оглед на провежданата политика за стимулиране на връщането и задържането на децата в образователната система са въведени и три нови целеви групи, включващи: деца, които не ходят на училище; деца, които не ходят на училище, но са регистрирани в дирекции „Бюро по труда“ и родители, отглеждащи деца, които не ходят на училище.