Пред памертника на Апостола на свободата Васил Левски в Плевен беше даден старта на поредния 19-тия Национален поход „По стъпките на Апостола". Точно в 18:30 часа този петък там се събраха участниците в похода, за да отбележат по традиция началото му.
„Във всяко българско сърце има кътче, отредено за Левски, към което се обръщаме винаги в тежки моменти на личностна и емоционална оценка", каза Васил Копчев - председател и създател на Националния поход „По стъпките на Апостола".
Той добави, че предстои едно вълнуващо приключение в което са заложени сериозни физически усилия, интересни запознанства и интелектуални предизвикателства, както и поемане на рискове.
Васил Копчев каза, че всичко това ще позволи на участниците да проверят себе си като дух, воля и вяра. Той призова походниците да заложат на това, което ги обединява, а не на това, което ги разделя.
„Аз не познавам по-могъщ, обединяващ фактор за нас от личността на Васил Левски", каза Копчев и припомни, че най-трудната победа на човека е тази над самия него. В този смисъл той добави думите на Чърчил: „Човек съществува от това, което получава, а живее от онова, което дава...".
„Това е едно преклонение от целия ни народ пред делото на Апостола. Всички ние се гордеем с делото на Левски, който пренесе в олтара на свободата най-свидното - живота си", каза кметът на ПЛевен проф. д-р Димитър Стойков и сподели, че плевенчани трябва да се гордеят с факта, че именно в Плевен се създава първия революционен комитет и се заражда първата искра на свободата.
„Левски се превърна в икона и символ на свободата и думите му „Ако спечеля, печеля за цял народ - ако загубя, губя само мене си", са абсолютно валидни и до днес и могат да бъдат пътеводна звезда за всички наши политици".
Проф. д-р Стойков заяви, че община Плевен ще продължава да подкрепя похода. Той пожела на всички участници един успешен завършек в Карлово.
"Много благодарим за това, че ни позволявате на нас руските хора да се докоснем до вашата история и вашето историческо наследство, свързано с важни събития като установяването на свободата и независимостта на България, свързани с името на Апостола на свободата Васил Левски.
Благодарим за гостоприемството ви и за възможността да продължим традицията на добрите отношения между българския и руския народ.
Това е поредният път, когато преподаватели и студенти от Санкт Петербургския университет вземат участие в това знаменателно събитие", каза Жана Соломина от Санкт Петербургския университет.
Малката Юлиана, която само на годинка и три месеца ще участва за втори път в похода бе сред първите, които поднесоха цветя на паметника на Апостола.
С много усмивки и ентусиазъм, участниците си правеха снимки, часове преди тръгването...
Повечето от тях поставиха цветя на паметникана Васил Левски.