На 21 май отбелязваме два празника - Св. равноапостоли Константин и Елена и Спасовден.
Българската православна църква чества паметта на император Константин и майка му - царица Елена. Те заслужили званието равноапостоли, тъй като проявили апостолска ревност за разпространението на християнската вяра. В повечето райони на страната денят се чества само като църковен празник.
Според народните вярвания Св. Елена носи градушка в ръкава на ризата си и затова през този ден стопаните не работят вкъщи и на полето. В някои селища на Югоизточна България и Родопите се изпълняват нестинарски огнени игри.
Имен ден празнуват: Константин, Елена, Костадин, Костадинка, Динко, Еленко, Елен, Ели, Елица, Елеонора
Празникът Възнесение Господне (Спасовден) се отбелязва винаги в четвъртък, 40 дни след Великден. Според християнските вярвания след Възкресението си Исус Христос останал на земята, за да проповядва своето учение и да беседва с учениците си, като се движел между тях като богочовек. На 40-ия ден в подножието на Елеонската планина до Йерусалим се въздигнал в небесата. С Христовото възнесение завършва и човешкото спасение и затова денят се нарича Спасовден.
В народния календар седемте четвъртъци след Великден се почитат против градушка, а последният от тях - Спасовден, е свързан с култа към мъртвите. Според поверието на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък. Според народните вярвания на този ден идват и самодиви, които се кичат с цъфналия през нощта росен. С него могат да се лекуват болните. Затова в навечерието на празника всички болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади. Според вярванията, ако на Спасовден вали дъжд, годината ще е богата, а реколтата - обилна.
Имен ден празнуват: Спас, Спаска, Спасена, Спасения, Спасимир, Спасимира, Сотир
Денят е празник и на всички хлебари и сладкари.