Сечта в държавни гори не излизала на сметка
Сечта в държавни гори не излизала на сметка / netinfo
В пъти е намаляла сечта в държавните гори за последните 5 години. Причина за това е от една страна промяната в собствеността на масивите, а от друга- изоставането на фирмите, които не инвестират в техника за отсичане и превоз на дървесина.

Това обясни пред Дарик радио Айнур Ибрямова, началник на Регионално управление по горите- Кърджали. Специалистката участва в областния кризисен щаб, който координира дейностите по противодействие на пожарите в региона.

Ако преди сме добивали по 25- 30 хиляди кубика в Харманли, то сега количествата са далеч по- скромни, даде пример инженер Ибрямова.

Преди да се посегне на материала в горите биват изготвени лесоустройствени планове и подходящите дървета биват маркирани със специални знаци. След като голяма част от горите вече имат нови собственици, в това число и общините, държавните лесничейства добиват по- малко от колкото са заложили в собствените си лесоустройствени планове.

Самият факт, че лесничействата предлагат дейността на търг, е показателен за интереса от страна на фирмите. Когато има ветроломни аномалии, снеговали и пожари се правят промени в лесоустройствените планове. С предимство се назначава санитарната сеч, а другите се отлагат във времето.

Другият фактор, който инженер Ибрямова изтъкна, е изоставането на фирмите Те не инвестират в закупуването на техника за сеч и извозване на трупите. В голямата си част до насажденията няма изградена пътна мрежа, масивите са недостъпни и неатрактивни. Само с ръчен труд на работници не може да се формират големи печалби от добитата дървесина.