/ Община Димитровград
"Архитектурен форум на национално ниво с участието на изявени имена в областта на архитектурата и градоустройството предстои да бъде проведен в Димитровград".

Това обяви кметът на Димитровград Иво Димов при откриването на постоянната изложба „Градът”, намираща се в началото на бул.”България”.

Община Димитровград

"Идеята е да се популяризира архитектурата, градоустройството, градската среда, защото Димитровград е уникален и няма аналог в цяла България", сподели кмета в аванс. Очаква се форумът да се проведе през октомври.

Основната ни цел е да съхраним това уникално наследство, да го популяризираме и надграждаме, категоричен бе кметът Иво Димов. В откриването на изложбата участваха още главният архитект на Община Димитровград арх.Елисавета Георгиева, директорът на Исторически музей Антоанета Станчева, която представи авторът Стефан Спасов. Дизайнер по професия и изследовател на българската архитектура и изкуство от периода 1944-1989 г., той пристига тук специално за откриването на изложбата. Спасов е роден през 1994 г. в България. През 1997 г. семейството му се мести в Канада, където следващите години той продължава своето образование.

Изложбата е направена от един млад човек, който не е свързан с Димитровград. Идвайки отново в България обаче постепенно в него узрява идеята да направи делото на живота си, а именно да изследва паметниците на изкуството и културата - екстериор и интериор, в архитектурна среда. По най-естествен начин Димитровград попада в полезрението на по-глобалното му изследване, сподели Антоанета Станчева.

Авторът даде нов поглед за богатството в нашия град на произведения на изкуството, разположени в сгради, които предстои рано или късно да ремонтираме, подчерта арх. Елисавета Георгиева.

Автомобили от времето на соца са изложени в Димитровград

"Интересното в Димитровград е, че има много различни произведения на изкуството в емблематични сгради. С избраните в изложбата кадри може да разберете малка част от богатството на културата, останала от различните създатели", заяви Стефан Спасов.

Внимателно подбраните фотоси отразяват разнообразен и балансиран поглед на историческото и творческо развитие на града чрез реализирането на множеството сгради, паметници и произведения на изкуството.
 
Фотоизложбата е оформена в две секции, като всяка отделна секция е посветена на две различни категории. В едната са „Мир и възход” и „Труд и индустрия”, а в другата секция са темите „История и борба” и „Култура и живот”.
 
Изследователската дейност на Стефан Спасов обхваща не само българското монументално-декоративно изкуство от периода 1944-1989 г., но и архитектурата от същото време. От цялата изследователска инициатива изложбата „Градът” е първият материализиран проект, проектиран за публично пространство.

Досега по-голямата част от споделения материал бе направен единствено в профила в Instagram @theforgottencivilization (официалният профил на проекта), както и в различни социални медийни платформи.

Община Димитровград

Докато все още се работи по създаването на уебсайт към проекта с богата база данни и архивен материал, „Градът” е първият опит за създаване на връзка между публика и
материалите от горепосочения период.


Всяка избрана снимка от изложбата приканва зрителя да разгледа множеството детайли, които го заобикалят през ежедневието му. За някои това са неща, с които са свикнали, но може би са забравили.

За други те са изцяло нови. Във всеки случай фотоизложбата предлага на зрителят алтернативна гледна точка към множеството произведения на изкуството и архитектура в Димитровград.

Нещо повече, тук публиката може да се запознае с авторите на сградите и произведенията както и годините, в които са реализирани. Създаването на тази връзка е важно за допълнително подчертаване на значимостта на произведенията.

В известен смисъл е знаково този първи реализиран проект да се осъществи именно в Димитровград по случай 75-годишнината му. Първият и единствен социалистически град в България е перфектният кандидат за изложба на проект, посветен на творчеството и културното наследство от този период.