Сметките на 8 общински болници са запорирани и е необходима спешна намеса от Министерство на финансите или на здравеопазването. Това заяви пред Нова телевизия зам.-председателят наБългарския лекарски съюз д-р Юлиян Йорданов.
„През декември излезе постановление, че ако болница има задължения от над 100 000 лева към фирми, сметките им се запорират. Потърпевши в момента са лечебните заведения в Димитровград, Никопол, Чирпан, Поморие, но може би в понеделник броят им ще нарасне. Така тези болници са изправени пред фалит. Те няма да могат да се разплатят със служителите си”, допълни той.
Кметът на Димитровград Иво Димов предприе по този повод срещи с финансовия министър Владислав Горанов и заедно с управителя на болницата д-р Матеев- с НАП в Пловдив с идеята погасяването на задълженията да бъде разсрочено.
Община Димитровград да стане гарант на местната болница за кредит в размер до 1 млн. лева, предлага в докладна записка председателят на комисията по "Здравеопазване и социални дейности". Председателят на общинският съвет Стефан Димитров предлага необходимите за спасяването и стабилизирането на МБАЛ „Св. Екатерина” средства да бъдат осигурени чрез разместване в приетия преди месец бюджет на общината.
МЗ: 88 общински болници дължат 54,3 млн. лв.
„Има неравномерно финансиране в здравеопазването. Затова е добре да се прави преразпределяне на средствата от печелившите здравни заведения и дейности към други болници или медицински сектори, които имат нужда да бъдат дофинансирани”, категоричен бе д-р Йорданов.
Бившият шеф на ВМА ген. Стоян Тонев пък коментира скандалните разкрития за злоупотреби с милиони левове от страна на болницата, заради договор, който е сключил той самия с частно дружество, което се оказва собственост на шефа на клиниката по дерматология.
„Има смесване на факти - държавна клиника с частно звено, което всъщност е взело по наем един кабинет в поликлиниката. 10 млн. е загубата на клиниката по дерматология, но при клиниката за реанимация за този период загубата е 36 млн., Спешното звено пък губи 48 млн. Във всяка болница печелившите звена са не повече от 30%”, категоричен бе Тонев.
Ани Бонева от Център за защита правата в здравеопазването от своя страна упрекна държавата, която ѝ отказала лечение, въпреки онкологичното й заболяване. „Когато ми се е налагало да извикам линейка, и кажа, че имам рак, линейката не идва. Изводът е един - ако аз сама не си плащах, нямаше да съм тук сега”, каза тя.
Председателят на асоциацията на работещите в Спешна помощ д-р Десислава Кателиева отвърна, че спешните екипи не отказват посещения на адреси, и в много малко случаи закъсняват с повече от 30 минути. "Ние сме едни от най-записваните служби в тази държава. Въз основа на тези записи Министерство на здравеопазването е установило, че достигаме на 60% на 20-ата минута при пациентите и едва при 0,3% - след 30-ата минута", подчерта тя.
Д-р Кателиева определи като пълен абсурд обвиненията в дискриминация. „Никога не отказваме адреси. Не съм съгласна, че дискриминираме по възраст или по състояние", каза лекарката.
Източник: Novanews.bg