/ Музей Етър
Дните 22, 23 и 24 юни в музей „Етър” - Габрово са посветени на големия празник Еньовден. 

Главният уредник Ваня Донева представи музей „Етър“ на научен форум в Сърбия 

Базар на билкови продукти

22, 23 и 24 юни, 10:00 –18:00 ч.

Бране на билки
23 юни, 9:00–11:00 ч.

Майсторене на еньовденски венци и китки, работилница
23 и 24 юни, 11:00–16:00 ч. 

Боядисване на прежда с билки, демонстрация
23 юни, 11:00–16:00 ч.

Употребата на билки в домашната козметика, демонстрация
23 юни, 11:30 и 13:30 ч.

За лечебните растения отблизо, урок по билкознание
23 юни, 12:30–14:30 ч.

Изработване на натурални сапуни, работилница
22, 23 и 24 юни, 11:00 –17:00 ч.

Занимания за деца
23 и 24 юни, 10:00–17:00 ч.

Народната култура на балканджиите, научна конференция
24 юни.
 
Изложбата „По пътя” ще бъде открита от 16:00 ч. на 24 юни. В нея е представено наследството на каракачаните – реално и метафорично вплетено в идеята за пътя и пътуването.

На 22, 23 и 24 юни в музй „Етър” може да научите как действат билковите рецепти за домашни помади:

За косата
За мекота на косъма и по-лесно разресване след измиване се ползва обливане на косата с оцет, разреден с вода, а за блясък и здравина – обливане с отвара от бръшлян.
 „Боя” за коса се получавала от гъстата отвара на орехови листа и зелени черупки, корени от коприва, карамфил на зърна, маслини и растителна къна.

За лицето
Маска за стягане на кожата: събира се сока на лозите при подрязването им през пролетта, когато „плачат” и се нанася с леки движения върху лицето. Рецепта за избелване на лицето: 2-3 аспирина се счукват в дървен хаван и се размесват с 2-3 лъжици каймак от кисело мляко.

За възпалена кожа на лицето се ползва отвара от лайкучка или розова вода, която се намазва на предварително измито със сапун и подсушено лице. Оставя се отварата да изсъхне сама. 

За устата
Хигиената на устата се поддържа с жабурене на отвара от кори на смрадлика, а за приятен дъх се ползва розова вода или отвара от лайка.

Еньовден и билките

Еньовден
ЕМО ЕТЪР

Според традиционните представи от Еньовден билките започват да губят лечебната си сила. Затова събраните в нощта срещу празника треви се приемат за най-лековити.

Вярва се, че по земята ходят седемдесет и седем болести, които могат да се лекуват с билки и една „незнайна”, за която няма лек. За нея, когато в нощта срещу Еньовден се берат билки, се откъсва със затворени очи трева, която се разцепва на половина и се вплита в Еньовденския венец. Затова се казва, че билките в него са 77 и половина.

От всички видове билки се прави еньовденска китка. Тя се използва за лек през цялата година. Билките се събират от жени и моми. Най-търсената билка е известна като еньовче, еньовка, яньовиче.

Вярва се, че тя лекува много болести и може да прогонва змейове и самодиви. Заедно с други треви като тинтява, иглика, маточина, комуника, еньовчето принадлежи към т.нар. „разделни билки”, които се използват за лекуване на залюбени от змей.

Освен лечителна сила, билките на този ден имат и предпазваща функция. Затова китки от тях се окачват по вратите на къщите и на стопанските постройки – за здраве и да не влизат лоши духове.