„Електрическа музика" - така я наричали в края на ХІХ и началото на ХХ век. Днес устройствата, от които слушаме изпълненията на любимите си звезди могат да минат за миниатюрни в сравнение с оркестриона, инструментът от който звучала тя. Само специалисти и ценители биха го разпознали, повечето от нас ще го сбъркат с красив бюфет от миналото.
Да, оркестрионът прилича на красиво инкрустирана мебел, но всъщност е голяма музикална кутия, която озвучавала най-престижните салони в Европа и местата за срещи на богатите американски фамилии.
В България е имало само един оркестрион и днес той е съхранен от Регионален исторически музей - Габрово. Това става ясно от разказа на Росен Йосифов, главен уредник в музея.
Преди масово да навлязат грамофоните, някъде през 20-те години на ХХ век, оркестрионът бил единствената възпроизвеждаща звук музикална кутия в нашата страна. Габровският индустриалец Иван Хаджиберов го внася с кораб по река Дунав от Чехия, тогава в земите на Австроунгарската империя. Безспорно за това важна роля има Антон Хореник, един от специалистите, който работи за Хаджиберови.
В имението на фабриканта, което се намирало в днешната Индустриална зона на Габрово, фамилията Хаджиберови приемала знатни гости - политици, търговци, фабриканти, които слушали музиката, пускана по оркестриона.
При посещението си в Габрово българският цар Фердинанд, с когото семейство Хаджиберови поддържало много добри контакти, също слушал „електрическа музика" от единствения в страната оркестрион.
Стари снимки, съхранени в архивите на Регионален исторически музей - Габрово проследяват историята на това уникално произведение на изкуството, което не само свирело, но и служело за украса на дома.
Оркестрионът бил разположен в големия салон на семейната къща, построена близо до фабриката на Иван Хаджиберов. Останал там дори след промените, настъпили в България след Втората световна война.
В годините на социализма фабрикантската къща била използвана за различни нужди, преди всичко свързани с работата на администрацията на едно от габровските предприятие. Оркестрионът, със звуците на който бил посрещан елита на буржоазна България и дори самия Монарх, стоял никому ненужен в продължение на десетилетия.
Не е ясно дали изобщо някой е знаел за какво служи тази вещ. Въпреки това, днес той е сравнително добре запазен. През втората половина на 80-те години на ХХ век е предаден във фондовете на Регионален исторически музей - Габрово.
Днес уникалният оркестрион не може да възпроизвежда звуци, така както го е правил преди век. Но може да бъде реставриран и отново да радва ценителите, убедени са от екипа на музея.
Сумата, която е необходима е под 20 000 евро, а от Регионален исторически музей - Габрово смятат, че парите могат да се съберат и чрез широка публична дарителска кампания, която да има национален характер, тъй като това е единствения оркестрион, който някога е внасян в България.