Почвата в Добруджа ерозира, апелират за трансграничен проект по проблема
Почвата в Добруджа ерозира, апелират за трансграничен проект по проблема / netinfo

Ветрова и водна ерозия заплашват обработваемата земя в Северна и Южна Добруджа, алармираха специалисти от Добрич и Констанца по време на земеделски форум за обмяна на опит. Срещата бе организирана от ТПП-Добрич и Камарата за търговия, индустрия, навигация и селско стопанство на Констанца.

В Румънска Добруджа засушаването и ерозията на почвата вече са глобален проблем, обясни агробизнесменът Думитру Маноле. Причината е, че почти цялата напоителна система, която е покривала 60-70% от обработваемата земя, е била разрушена след 1990 година. Румънците са направили и друга грешка. За да има повече земеделски терени, са били изсечени полезащитните пояси и горите около селищата.

Друга основна причина за настъпващата ерозия е липсата на валежи през последните три години. При трайно засушаване почвата не може да се възстанови и става като в Сахара, отбелязаха румънските специалисти. При тях в момента посевите не са в добро състояние и жълтеят, тъй като от 1 януари до сега са паднали само по 40 литра на кв.метър дъждове.

В Южна Добруджа проблемът с ерозията засега не е толкова сериозен, въпреки че няма планина, която да спира ветровете от Украйна и Русия. Първият сериозен потърпевш от ерозирането на почвите е Северна Добруджа, каза Васил Василев от фирма „Агромастер”. Затова съществува опасност и за българските площи.

Българските и румънските агроспециалисти се обединиха около идеята, че трябва да се разработи съвместен трансграничен проект за борба с водната и ветрова ерозия. Подобна разработка ще бъде вероятно за много милиони евро, затова е необходимо да се привлекат средства от фондовете на ЕС.