Летен Атанасовден е: Жените раздават погачи за дъжд и берекет
Летен Атанасовден е: Жените раздават погачи за дъжд и берекет / Дарик Нюз - архив, Радка Минчева

На 5 юли отбелязваме Летен Атанасовден. Според обичая на този ден започва жътвата, въпреки че тази година тя вече стартира.

Денят обаче е свръзан с редица ритуално-магически действия за началото на жътвата. По народната традиция пръв жъне човек с лека ръка, а първият сноп се връзва с червен конец, нарича се с думи за берекет, а в кърпа върху него се слагат пари - дар за жътварите. Последните класове пък се сплитат с червен конец и в зависимост от традицията в съответния край остават на нивата, носят се в хамбара или се слагат при семената за посев за плодородие.

На този ден домакините колят черна кокошка. Обичаят се нарича кокоша църква. В някои части от Родопите се колят общоселски курбани. Жените раздават пресни погачи за дъжд и берекет.

Вярва се, че на този ден св. Атанас облича кожуха си и ходи при бога да моли за зима. В западните краища св. Атанас се почита като патрон на орачите, а в Източна България се изпълняват обичаите против суша Пеперуда и Герман.

На този ден църквата почита Преп. Атанасий Атонски. Живял през десети век, Атанасий се отдал на християнството, отишъл в Света гора и заживял аскетичен живот.