През месец август в МБАЛ Каварна ще се провеждат безплатни профилактични прегледи на жени за ранно откриване на рак на гърдата. Програмата ще се проведе на 6 и 13 август. Прегледите включват:мамография и консулт от д-р Бисерка Пачолова и консултация с химиотерапевт – д-р Николай Николов.
Ракът на млечната жлеза е най-често срещаното раково заболяване при жените в България. Всяка четвърта раково болна жена е болна от рак на гърдата. Около 3500 са новите случаи на заболяване от рак на гърдата на година у нас, от които умират около 1700. С такава диагноза са 30 жени на 100 000 души население. Специалистите предупреждават, че реалната заболеваемост е много по-висока. Голяма част от случаите не се откриват поради ниската здравна култура на населението в отдалечените райони или поради внезапна смърт от придружаващо заболяване или от усложнение на основното.
От всички заболели в България едва 14% се обхващат в първи клиничен стадий. Единствено тогава е възможно пълно излекуване чрез оперативно лечение.Затова и преживяемостта на болните в България е много малка. До края на първата година умират 20% от заболелите. В процентно отношение в България умират два пъти повече жени от карцином на гърдата, отколкото в САЩ.
По-голямата част от тези жени могат да бъдат излекувани, ако се диагностицират навреме в т.н. “ранен стадий”. Тогава туморът е с размери до 1 см и пълното оздравяване е гарантирано. В този стадий диагнозата може да бъде поставена само с мамография – рентгенова снимка. Това е и целта на организираните в МБАЛ Каварна профилактични прегледи.
Скрининговатамамография е метод, използван широко за ранна диагностика на рака на млечната жлеза и се провежда при жени, които нямат оплаквания или видими промени в гърдите. Мамография се препоръчва на жени над 40 години.Целта е да се увеличи относителният дял на откритите в раненстадий жени, заболели от рак на гърдата, което е гаранция за успешно лечение. Да сесъздаде информираност у жените за опасността, последиците и възможностите за лечение и да се създадат трайни навици за периодично наблюдение и изследване при семейния лекар.
Световната здравна организация препоръчва да се приеме Национална програма за борба с рака. В България все още няма Национална скринингова програма, каквато има в много европейски държави и в САЩ. Но напълно е възможно да се организира мамографски скрининг на регионално ниво. Това е в съответствие с новите процеси на децентрализация на здравеопазването по местоживеене и извеждането на профилактиката като основен приоритет на здравеопазването на всички нива.