7 септември трябва да бъде официален празник, смята историкът Радослав Симеонов
7 септември трябва да бъде официален празник, смята историкът Радослав Симеонов / Дарик Добрич
7 септември трябва да бъде официален празник, смята историкът Радослав Симеонов
39224
7 септември трябва да бъде официален празник, смята историкът Радослав Симеонов
  • 7 септември трябва да бъде официален празник, смята историкът Радослав Симеонов

Добричкият историк Радослав Симеонов подкрепя идеята 7 септември да бъде един от официалните празници в България. Тя беше лансирана от съветниците от БСП в Добрич, които ще търсят подкрепата на целия Общински съвет, за да може предложението да бъде внесено официално до Народното събрание, Министерски съвет и Президента на България.

Има нужда в нашия национален календар малко повече да се говори за Добруджа и датата 7 септември, коментира в ефира на Дарик радио Радослав Симеонов.
На 7 септември 1940 година в град Крайова е подписан договорът между  България и Румъния, по силата на който Южна Добруджа се връща в границите на българската държава. С това споразумение в условията на вече бушуващата Втора световна война България решава част от своя национален въпрос по мирен път без да пролее нито капка кръв, припомни историкът. Южна Добруджа е върната само благодарение на умело изиграни дипломатически ходове от страна на българското правителство.
Симеонов направи паралел със съединението на Княжество България с Източна Румелия. По думите му и двете събития са тържество на справедливи каузи и освен това са от малкото, за които може спокойно да се каже, че са постигнати със собствени сили.

Датата 7 септември обаче дълго е пренебрегвана по политически причини, тъй като основната заслуга за подписването на договора е на цар Борис III и на българската царска дипломация. Има хора, които дори не са чували, че Добруджа е била под румънска власт, отбеляза историкът. Той припомни и за трагедията на хиляди българи от Северна Добруджа, които през есента на 1940 година са били принудени да напуснат родните си места, по силата на една от спогодбите на Крайовския договор, която предвижда размяна на населението от Северна и Южна Добруджа.

Още по темата чуйте от Радослав Симеонов в прикачения файл.