Бургаската окръжна прокуратура се самосезира и разпореди бърза проверка за унищожени дюни в района на къмпинг „Оазис" край Лозенец. Сигнал за багер, който заравнява образуванията беше подаден на зеления телефон на еко-инспекцията в Бургас в събота. Оттам обаче твърдят, че зоната не е защитена. Тази сутрин експерти от община Царево извършиха проверка на мястото.
Според прокуратурата в Бургас, на плажа на къмпинг „Оазис" е имало ценни земни образувания /дюни/ - до преди няколко дни, когато булдозер изравнява голяма част от територията. Бързата проверка на държавното обвинение трябва да установи кой и защо е предприел подобни действията на терена.
"Налице са данни от общинската администрация в Царево, че става въпрос за така наречените сиви или бели дюни, които са защитени обекти", заяви говорителят на Окръжна прокуратура - Бургас, Йовита Григорова.
От Районната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Бургас обясниха, че не те, а от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ трябва да кажат има ли в зоната край къмпинг „Оазис" дюни или не. За заравнената зона, директорът на инспекцията Тонка Атанасова добави, че „тя не попада в защитените от закона територии", съответно и проверка там не е в техните компетенции.
„Извършваме проверка на място, за да установим дали има нарушение и къде. А дали са дюни, ще го сравним с картите на РИОСВ, понеже те са компетентната институция, ние в общината нямаме такива правомощия, нямаме актуални карти на дюните", изненадващо обяви при проверката днес главният еко-инспектор на община Царево, Пламен Вълев.
Кметът на общината пък припомни, че стопанисването на плажовете е основна отговорност на Министерство на туризма и отказаха да дадат ясен и категоричен отговори има ли дюни край къмпинга в Лозенец. „Когато общината преди две години твърдеше, че на едно място има дюни /къмпинг ЮГ/, отнесе много сериозна финансова санкция , заради решени е на съда", каза Георги Лапчев след проверката днес.
За унищожаване на дюни законодателят е предвидил наказание „лишаване от свобода" до 5г. и „глоба" от 2000лв. до 20 000лв. Ивицата пред къмпинг Оазис е без стопанин, а в момента тече процедура за отдаване на концесия за 15 години.
По разпореждане на министър Николина Ангелкова, Министерството на туризма инициира съвместна проверка на ангажираните институции във връзка със сигнала за заравняване на дюни на плажа при къмпинг Оазис. В нея ще се включат представители на РИОСВ - Бургас, областна администрация - Бургас и община Царево, но не и регионалното министерство.
Министър Ангелкова разпореди и специалният телефон: +359 2 90 46 833 и e-mail: control@tourism.government.bg за сигнали за нередности на морските плажове, които действаха през активния летен сезон, да работят целогодишно. "Наша основна цел е да опазим морските плажове и да ги развиваме устойчиво, за да предложим най-добри условия на туристите", каза министър Ангелкова.
По думите ѝ през годините винаги има подобни сигнали през зимния сезон, когато недоброжелатели експлоатират морските плажове за собствени нужди - добив на пясък, отнемане или разширяване на активната площ и др. „Ще дадем възможност всеки гражданин да ни сигнализира и дори обажданията да не са в нашите правомощия, ще сезираме компетентните органи, за да предотвратим всеки опит на злоупотреби", допълни Николина Ангелкова.