Освен, че забраната за улов на калкан ще бъде удължена с месец, през тази година ограничението се налага и с 15 дни по-рано. Страната ни все пак успя да защити квотите си за улов на калкан след настояване от страна Европейската комисия за нулева година в улова през 2016 година.
Компромисът доведе до по-дълга забрана и обещание от българска страна за по-строг контрол на уловените количества. „Наблюдението ми през тази година е, че бракониерите са се насочили към улов на маломерен калкан. Насоката ни е към засилен контрол срещу улова на точно такива риби. Не знаем на какво се дължи това. Общо взето по-голямата част от конфискуваната риба е маломерна", обяви директорът на ИАРА, Янчо Янев при проверка на риболовни кораби в Несебър.
Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури е подписала няколко споразумения за сътрудничество в областта на контрола. Въпреки, че са натоварени в работата си към момента, силите на гранична полиция също се включват в борбата с бракониерите. „Споразумението им дава право веднага след като кораба е на брега, те да ни се обадят, за да извършим ние проверки с нашите правомощия и да разберем дали наистина става дума за бракониерски улов или за други нарушения в риболова", допълни Тодор Ангелов, директор ГД „Рибарство и контрол".
От началото на година инспекторите на агенцията по рибарство и аквакултури са иззели над половин тон калкан. Конфискуваните мрежи са над 6 километра, съставените актвое са осем, а извършените проверки - близо 500.