В Благоевград се проведе първата от 28-те областни срещи-дискусии в рамките на информационната кампания на Министерството на земеделието и храните. Експерти от Дирекция „Развитие на селските райони" към ведомството изнесоха лекция на присъстващите земеделски производители от областта. На земеделците бе разяснено как да кандидастват по различните отворени мерки от Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 година.
Пред журналисти Елена Иванова, която оглавява дирекцията за развитие на селските райони, представи индикативния график, по който ще бъдат отворени тазгодишните мерки и датите за прием на документи от земеделските производители, желаещи да участват. Иванова обяви още, че графикът е публикуван на интернет страницата на МЗХ и на Държавен фонд „Земеделие".
Първата мярка, с която ще стартира приемът на заявления за календарната 2011 г., е 121 "Модернизиране на земеделските стопанства", в частта за гарантирани бюджети по мярката. По думите на Иванова, предстои прием по мерки 122, 223 и 226, или така наречените "горски мерки", като мярка 122 стартира от 14 март, а мерки 223 и 226 от 1 април тази година.
Елена Иванова поясни, че това е индикативен график и обявените дати за стартиране на процедурите подлежат на промяна, в зависимост от броя и готовността на евентуалните кандидати.
Акцентът на дирекцията тази година ще бъде стратирането на мярка 213 "Натура 2000" за земеделски земи. Мярката ще бъде приложена за първи път, като кадидастването по нея ще бъде в периода от 1 март до 15 май, в рамките на кампанията за директни плащаня.
Александър Атанасов от Дирекция „Развитие на селските райони" призова чрез медиите всички земеделски стопани, които обработват земи, попадащи в защитените зони на „Натура 2000", да кандидастват за получаване на компенсаторни плащания. Размерът на компенсациите варира от 30 до 150 евро в зависимост от наложените ограничения в съответната зона.
Експертите от министерството поясниха, че условията и процедурите не са сложни и призоваха земеделските стопани да се възползват от възможността за получаване на отпуснатите европейки пари и компенсации.
До момента по програмата са договорирани средства в размер на 1, 078 млрд. евро, което е 33 % от общия бюджет, а разплатените финансови средства са на стойност 627 061 781 млн. евро или 19 % от целия бюджет на програмата.
Държавен фонд Земеделие – Разплащателна агенция ще предоставя кредити на земеделските производители, които имат одобрени проекти по мярка 121, обясни изпълнителният директор на фонда Светослав Симеонов.
Срещите-дискусии на местно ниво, които ще се проведат в рамките на информационната кампания, ще дадат възможност на земеделците да получат информация директно от експертите на министерството за промените в процедурите и наредбите, направени с цел да се опрости кандидатстването.