Православната църква почита Света Нина
Православната църква почита Света Нина / снимка: pravoslavieto.com

Света Нина се родила в Кападокия и била единствената дъщеря на знатни и благочестиви родители. Баща й бил римски военачалник Завулон, роднина на свети великомъченик Георги, а майка й Сусана била сестра на Иерусалимския патриарх.

На дванадесет години тя дошла с родителите си в Иерусалим. Тук баща й, горейки от любов към Бога и желаейки да Му служи с монашески подвизи, се посъветвал със съпругата си и приел благословия от блажения Иерусалимски патриарх. После се простил със сълзи с невръстната си дъщеря Нина и като я поверил на Бога, Баща на сираците и Защитник на вдовиците, той се оттеглил в Иорданската пустиня.

Съдбата обаче я отвежда в земите Иверия (дн. Грузия) където Св. Нина живяла благочестиво и целомъдрено, проповядвала Евангелието и призовавала християните и друговерците към покаяние. Но, в началото на нейното идване цар Мириан - син на персийския цар Хозрой и родоначалник на династията на Сасанидите в Грузия, който бил ревностен идолопоклонник.

Но, благодарение на християнското си смирение и вяра, Св. Нина помогнала на цар Мириан да приеме към Христа, което станало решително и непоколебимо - според християнската история цар Мириан станал за Грузия това, което бил Константин Велики за Гърция и Рим. Затова Света Нина се счита за покровителка и просветителка на Грузия.

На този ден празнуват всички, които носят името Нина, но Нина празнува имен ден на 6 декември, когато църква отбелязва Никулден. В българския език името Нина се среща по-често като кратка форма на името Николина.