Над 60 % от учениците от IV до VIII клас в Благоевград са преживели поне един акт на насилие
Над 60 % от учениците от IV до VIII клас в Благоевград са преживели поне един акт на насилие / netinfo

61,62% от учениците от ІV до VІІІ клас са преживели поне един акт на насилие, сочи анкета, проведена сред 284 възпитаници на пет учебни заведения в Благоевград. Според децата най-проблемни са взаимоотношенията с техни съученици и връстници, следвани от контактите с родителите. Като цяло се открояват два модела на поведение на претърпяно насилие – най-често учениците се ядосват, имат желание да си отмъстят или нужда да споделят с някого. Най-голяма помощ анкетираните очакват от родителите, а на второ място поставят ролята на училищния психолог.

От резултатите в проучването “Насилието сред децата от основното училище”, осъществено от Комисията за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към Община Благоевград, следва констатацията, че учениците в Благоевград имат твърде субективно възприятие за проблема "насилие", давайки му 59 дефиниции.

Липсата на ясна представа “що е насилие” затруднява работата по превенцията на този проблем, смятат специалистите. По тяхно мнение разработването и реализирането на общинската програма за превенция на насилието сред децата от основните училища е навременно и необходимо. Подрастващите се нуждаят от повече информация относно различните варианти за справяне в проблемни ситуации, а повишаването на педагогическата култура на родителите и подобряване на взаимоотношението им с децата чрез “Училище за родители” ще осигури съмишленици в ограничаването и преодоляването на агресията и насилието сред децата.

37.55% от учениците, обект на изследването, определят насилието като физически и психически тормоз, 18.56% го свързват с бой, 10.54% дефинират понятието като “тормоз, измъчване, причиняване на болка”, 3.37% го отнасят до определен тип хора – агресивни, грубияни, 9.28% считат, че е нещо лошо, а 4.64% свързват термина “насилие” със сексуално посегателство.

47 деца не са отговорили на въпроса: “Що е според теб насилие?” По-голяма част от тях отговарят, че никога не са преживели насилие, но след това посочват, че често са им се карали и са ги обиждали, удряни са или заплашвани. Те са и сред процента анкетирани, които ще се разгневят, но нищо друго не биха предприели. Според специалистите това навежда на мисълта, че тази група анкетирани не дефинират понятието “насилие”, а го приемат като нормално събитие в техния живот.

109 деца или 38,38% от анкетираните са посочили, че никога не са преживели насилие; 24,29% – много рядко; 29,57% – понякога; едва 1,76% посочват, че често са подложени на насилие. Най-голям процент от децата признават, че често им се карат и ги обиждат – 28,16 %, 20,42% споделят, че са удряни, а 11,26% свидетелстват за отправяни към тях заплахи.

Като извършители на насилие 124 деца посочват “Връстник, съученик или по-голям познат” – 43,66%, 21 деца посочват родителите си, а 7,40 % от анкетираните споделят, че са преживели насилие от непознат.

Резултатите от анкетата бяха обсъдени на среща с представители на местния парламент, Областна администрация, Районното полицейско управление, Дирекция „Социално подпомагане”, РИОКОЗ, Православния информационен център, педагози и психолози. Участниците в дискусията изразиха готовност за ефективна съвместна работа по превенция на насилието сред децата. Обединиха се около идеята за разработване на програма и план за дейност. Програмата ще акцентира върху необходимостта от обучение на специалисти, които да работят с децата за ограничаване на насилието.

Ето част от размислите на анкетираните деца за насилието:

    “Според мен насилието е много лошо нещо: да те бият, взимат парите, обиждат те, карат те да правиш лоши неща.”
    “Насилие е    да ме хванат на скришно място и да ме набият яко.”
    “Да малтретираш останалите, дори и своите приятели и това да не те притеснява.”
    “Насилието е неуважение на човешките права.”
    “Несправедливо отношение към другите, чрез упражняване на физическа  сила и психически тормоз”
    “Насилие е нещо, което не си искал да правиш, да не ти е приятно и другите да го правят и ти да гледаш.”
    “Насилието е много гадно нещо. И на най-големия си враг не го пожелавам”.
    “Според мен насилието е да обиждаш, да биеш и унизяваш някого без причина”.
    “Насилието е начин някои да привличат вниманието върху себе си. То е импулсивно желание да причиняват болка.”
    “....някои хора решават проблемите си чрез насилие и това не е хубаво нещо”.
    “Насилието е много лошо нещо. Ако го извършиш ставаш престъпник.”