Над 12 тона инфекциозни и болнични отпадъци от здравните заведения на територията на областта са обезвредени за първото полугодие. Това сочат обобщените данни от проверките на РИОСВ - Благоевград в 11 лечебни заведения на областта през месец август.
Експертите провериха и дали болниците са изготвили програми за управление на дейностите с отпадъци, дали са ги класифицирали правилно, имат ли разрешение за дейности с отпадъци и договор с фирми за транспортиране и/или обезвреждането им. Всички многопрофилни болници и други по-големи лечебни заведения са извършили класификация на отпадъците, имат заверени работни листове и притежават необходимите разрешителни по закона за управление на отпадъците.
На територията на РИОСВ-Благоевград няма инсталации за изгаряне на болнични отпадъци. Болничните отпадъци се събират разделно в мястото на тяхното генериране. Съхраняват при спазване на всички изисквания на МЗ и МОСВ, като помещенията са оборудване с хладилни съоръжения, ограничен е достъпа в тях, а стените се дезинфекцират. Отпадъците се събират в контейнери за еднократна употреба, като се предават за последващо третиране чрез инсинерация.
Само едно болнично заведение в Благоевградска област извършва обезвреждане на отпадъците чрез автоклавиране. МБАЛ ”Свети Врач” ЕООД -Сандански разполага два броя автоклава /комбинирана система за дезинфекция и стерилизация на инфекциозни болнични отпадъци / с общ капацитет на съоръженията 1600 кг на месец.
От началото на 2007 г. в автоклава в Сандански са обезвредени и предадени за третиране над 1 тон клинични отпадъци. След обезвреждането болничните отпадъци, те добиват характер на битов отпадък и се транспортират до общинското сметище. Всички останали болнични отпадъци, генерирани в здравните заведения се изгарят в инсинераторите, разположени на територията на София.