Броят на употребяващите алкохол сред подрастващите чувствително се е увеличил, освен това границата, от която децата започват да употребяват спиртната напитка, значително пада. Това съобщи на организирана кръгла маса и междуучилищен конкурс „Алкохолът-оковите на злото” главният инспектор от Детска педагогическа стая към ОДП в Благоевград Николов. Анкета сред 620 деца на възраст от 14 до 19 години от областния град, направена през 2008 година, показва, че само 38% от изследваните смятат, че алкохолът е наркотик, 57% са на противоположното мнение, а 4,2 % се колебаят. От всички проучени младежи 81,1 % са опитали от спиртната напитка, а 7,5 % редовно я употребяват.
Тези стряскащи данни бяха изнесени от психолога от Областния съвет по наркотичини вещества в Благоевград - Десислава Иванова. Тя представи пред участниците мултимедийна презентация в рамките на проекта „Виж Благоевгард без наркотици”, чиято цел е да покаже на младежите отрицателния ефект на алкохола върху тяхното здраве и общо развитие. „Строгата намеса по отношение контрола на продажбата на алкохол е първата стъпка, която би могла да помогне за ограничаване на проблема”, подчерта Десислава Иванова. Тя призова още производителите на алкохол да изоставят рекламата на спиртни напитки.
180 младежи на възраст от 15 до 18 години са потърсили медицинска помощ след консумация на алкохол в Спешен център – Благоевград през 2007 година, през 2008 година броят им е нараснал с 88 души, съобщи експертът от РЦЗ – Благоевгард – д-р Румен Кондев.
Награди от община Благоевград за най- добри презентации за вредата от алкохола получиха Милена Ангелова от 11"д" клас на ПМГ “Ак.С.Корольов”, Надя Малакова и Стефани Параскова от 11 "г" клас на ПМГ, Грета Роячка от ЕГ “Ак.Л.Стоянов”, Алекс Петков от 9 "в" на ПГИ “Иван Илиев”, Лили Илиева от IX ОУ “П.Яворов”, Ангел Иванов от V СОУ “Г.Измирлиев” и Александър Шлюкарски от 7 "а" клас на СОУИЧЕ “ Св.Климент Охридски”.
Председател на журито, което определи най-добрите презентации, бе зам.-кметът по хуманитарните дейности д-р Валентин Василев. Творбите бяха оценявани по няколко основни критерия: актуалност на информацията, собствен поглед върху проблема, общ тематичен обхват на темата, начини за решаване на проблема и атрактивност на предложената презентация.