/ iStock/Getty images
Екстремални явления, които са последствия от климатичните промени, ще окажат много сериозно влияние върху прелета на птици, каза за БТА орнитологът д-р Петър Янков от Природозащитния център „Пода“ към Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Силните ветрове, високите температури, внезапни застудявания и дъжд пречат на птиците да извършват своите полети. Те влияят най-вече на прелета на щъркели, пеликани и хищни птици.

Тези птици летят пасивно, т.е. с неподвижни крила, използвайки топлите потоци на въздух, уточни Янков. И даде пример със силните ветрове по Черноморието преди дни, които са попречили на излитането на щъркелите на юг.

Първите, които отлитат на юг

Орнитологът уточни, че прелетът на птиците е свързан с дължината на деня. Миграцията на птици започна в края на юли, потвърди той.

За Янков прелетът е парад на природата, в който ятото птици заема различна форма. По думите на орнитолога птиците избягват откритото море. Специалистът напомни, че по западния бряг на Черно море минава един от двата най-големи пътя на миграция в Европа – Виа Понтика.

Щъркелите, заедно с някои видове чайки и рибарки, са се сред първите пернати, които напускат нашата страна. Най-интензивните потоци бели щъркели са над Бургас, тъй като той се намира в най-западната точка на Черно море и така птиците заобикалят морето, обясни Янков.

Белият щъркел започва да прелита в края на юли, като 90-95% от цялата популация отлита през август. Много малко щъркели остават в нашата страна до края на септември.
През Бургас е пътят за Африка и на германските и полските щъркели, посочи Янков. Той разказа как миналата година със спътников сигнал е установено, че през Бургас е преминал и бял щъркел от Русия. 

Любопитни факти за миграцията на птици

Преди дни от Дирекцията на Природен парк "Странджа", част от пътя за миграция Виа Понтика, публикуваха във фейсбук страницата си снимки на отлитащи птици. Оттам посочват, че за да избегнат неприятности, повечето птици предпочитат да отлетят през нощта. Специалистите обясняват, че по време на миграциите птиците следват естествени ориентири (морски крайбрежия, планински била, реки), съобразявайки се и с положението на слънцето.

"Много прелетни видове се ориентират и по земното магнитно поле, тъй като са способни да го виждат поради специализирана нервна връзка между окото и специфична част от техния мозък", разказват още от ПП "Странджа". 

От дирекцията на парка посочват и една от теориите за времето на възникване на миграцията - през ледникови периоди.

През Западна България преминава и Виа Аристотелис – друг път на миграция, който преминава през долината на река Струма, Софийското поле и Искърското дефиле.
Борислава Бабиновска/БТА