Учени от Великобритания и Австралия наскоро изследвали топенето на 120 ледници и други фактори, за да проследят историята на покачването на морското ниво през последните 500 милиона години, съобщи Сайънс дейли.
Учените заключили, че в миналото е имало драстични промени на морското ниво, дължащи се на фактори, които не са свързани с човешка дейност. Не може обаче да се твърди, че днешните му промени са нормални.
Резултатите показват, че някога на Земята е имало 3 пъти повече лед, отколкото днес. Същевременно обаче ледът е бил по-близо до сегашното си количество в топлите периоди. "Изследваните от нас ледници са се отдръпвали - от първоначалните си размери до максималното си свиване, в 68 на сто от времето за 400-годишен период и в 95 на сто от времето за период от 1100 години - заяви ръководителката на изследването Катрин Грант от Австралийския национален университет в Канбера. - Бързи темпове на покачване на морското ниво е имало в края на периоди, свързани с топене на големи ледници."
Учените уверяват, че морското ниво може да се покачи с 5,5 метра за един век, като се имат предвид откритите от тях данни за минали епохи.
"Предизвиканото от човешката дейност климатично затопляне вече обхваща 150-годишен период, а изследвания ясно документираха увеличеното свиване на ледници в Антарктика и Гренландия - допълни проф. Елко Рьослинг от университета на Саутхемптън. - След като е отключен, този процес може да е необратим за няколко следващи века." В рамките на изследването са ползвани данни за седименти в Червено море - район, който е чувствителен към промените на морското ниво, защото единствената му връзка с Индийския океан е през тесния пролив Баб ел Мандеб.
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.
Източник: БТА