Халюцинациите, често свързвани с психични разстройства, може да са резултат от естествен процес, използван от мозъка, за да придаде смисъл на света, казват учените.
Образи и звуци, които не съществуват, могат да бъдат генерирани поради навика на мозъка да предвижда какво се очаква да стане, като по този начин биват запълвани празнини в реалността, сочи изследване.
Откриха как се контролира мозъкът
Става дума за способност, която позволява на човека да разпознае бързо движеща се черна форма в хола си като котка, въпреки че образът е малко повече от размазан.
Проф. Пол Флетчър, специалист по психиатрия в университета в Кембридж, казва: „Наличието на предсказуем мозък ни прави ефективни и можещи за създаването на ясна картина на двусмислен и сложен свят. Но това също така означава, че не сме много далеч от възприемане на неща, които всъщност ги няма, което е определението за халюцинация".
Откриха как могат да се „четат" спомени
Екипът от Кембридж заедно със свои колеги от университета в Кардиф провел експеримент с цел да бъде установено дали хора с психотични тенденции са по-добри в умствено запълване на липсващи части от картината. На участниците били показани черно-бели изображения, които изглеждали почти като набор от линии и петна, докато не бъдат видени пълноцветните оригинали. След като картината бъде завършена е възможно да се разпознае какво представляват очертания. Оказало се, че хората с ранни признаци на психоза се представили по-добре от хората, които нямат психични заболявания.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Източник: БГНЕС