Уикипедия спря за 24 часа уебсайта си на руски език, за да протестира срещу законопроект, който ще даде на правителството широки правомощия да блокира сайтове и може да се използва и за налагане на цензура в интернет в Русия, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.
Представете си свят без свободни знания. В държавната Дума на второ четене ще се разгледат внесените поправки в "Закона за информацията", които може да доведат до създаване на извънсъдебна цензура върху целия интернет в Русия, включително да спиране на достъпа до Уикипедия на руски език, се посочва в кратко съобщение на сайта.
Внесените в парламента и гласувани миналата седмица от депутатите на първо четене поправки предвиждат създаване на федерален регистър, регламентиращ дейността на интернет-сайтове, съдържащи забранена от закона информация, и задължаващ собствениците или интернет-доставчиците да ги закриват, предава БТА.
Целта на промените е закрилата на децата. Законопроектът дава право на правителството да блокира сайтове с детска порнография, сайтове, поощряващи самоубийствата сред тийнейджърите или разпространяващи информация, свързана с наркотици. Той обаче беше посрещнат с остри протести както от интернет-потребителите, така и от правозащитници.
Според Съвета по правата на човека към президентството законът дава прекалено широки права на властите да избират субективно кои сайтове да включват в "черния си списък".
При подобна акция през януари Уикипедия преустанови временно работата на английската си версия, протестирайки срещу разглеждания в Конгреса на САЩ законопроект за спиране на онлайн пиратството (SOPA).