НАСА предвижда изстрелването на първия си научен спътник за изучаване на емисиите на въглероден диоксид, предизвикващи парников ефект. Те са смятани за главен причинител на климатичните промени на Земята, съобщиха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
По данни на НАСА космическият апарат ще бъде изведен на орбита с ракета-носител "Делта-2", произведена от компанията "Боинг". Изстрелването трябва да се състои на 1 юли в 2.56 часа местно време или 12.56 българско от базата на ВВС на САЩ "Вандерберг" в Калифорния.
Проектът ще помогне по-добре да се разбере процесът на изхвърляне и поглъщане на въглеродния диоксид на нашата планета, отбеляза на пресконференция водещият сътрудник на Лабораторията за реактивни двигатели в Пасадена, щата Калифорния, Ралф Басилио. Той припомни, че в резултат на човешката дейност всяка година в атмосферата на Земята попадат 40 милиарда тона въглероден диоксид.
Космическият апарат на НАСА, наречен "Орбитална въглеродна обсерватория-2", в продължение на две години ще наблюдава различни райони на сушата и океаните, а също отделни градове. От американската космическа агенция уверяват, че от 2015 година получените от тях данни ще са на разположение не само на правителствените ведомства, но и на научни и обществени организации.
Поредният номер в името на космическия апарат напомня за неуспешния опит за изстрелване на аналогичен спътник през 2009 година, завършил с катастрофа.
Източник: БТА