Човешкият фактор е главна причина за топенето на ледовете през последните 20 години, предаде Франс прес. Данните са от изследване, публикувано в американското научно издание "Сайънс".
За целите му неговите автори, учени от Института по метеорология и геофизика при университета в Инсбрук, са изработили компютърен модел, взимащ под внимание естествените фактори за затоплянето, като вулканична дейност и слънчеви вариации, както и човешките дейности, резултат от които са газовите емисии, предизвикващи парников ефект, и начинът на използване на земите.
Топенето на ледниците започва в средата на 19-ти век, което слага край на малката ледникова ера, период на застудяване, обхванал Европа и Северна Америка от 1300 до 1850 година. Според този модел от 1851 - началото на индустриалната ера - до 1989 около 25% от изгубената ледникова маса се дължи на антропогенна дейност. В периода 1991-2010 тази част е нараснала на 69%, се посочва в изследването.
С помощта на този модел авторите са симулирали еволюцията на всички ледници на Земята, с изключение на Антарктика, използвайки данни от "Randolph Glacier Inventory" с цел да възстановят тяхната площ и маса към 1851.
След това те възпроизвели топенето след тази дата, следвайки два различни сценария. Единият симулирал само климатични фактори, като слънчевите еволюции и вулканични изригвания, а другият - само антропогенни фактори.
Въпреки че ледниците съставляват по-малко от 1% от ледената маса на планетата, топенето им е главна причина за покачване на нивото на океаните през 20-ти век, подчертават авторите на изследването.
Източник: БТА