Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп миналата седмица потвърди интереса си да поеме контрола над Гренландия, полуавтономна територия на Дания, която би могла да бъде полезна за САЩ заради стратегическото си местоположение и богатите си залежи на полезни изкопаеми.
Проучване от 2023 г. показва, че в Гренландия има налице 25 от 34-те минерала, считани за "критични суровини" от Европейската комисия.
В Гренландия е забранен добивът на нефт и природен газ по екологични причини, а развитието на минния ѝ сектор е затруднено от бюрокрация и съпротива от страна на коренното население.
Ето информация за основните находища на полезни изкопаеми в Гренландия въз основа на данни от Службата за минерални ресурси на Гренландия.
Редкоземни изкопаеми
Три от най-големите находища в Гренландия се намират в южната провинция Гардар.
Компаниите, които искат да разработят мини за редкоземни метали, са "Критикал Металс Корп."(Critical Metals Corp), която закупи находището Танбриз, "Енерджи Транзишън Минералс" (Energy Transition Minerals), чийто проект Кунарсут е спрян заради правни спорове и "Нео Пърформанс Матириълс"(Neo Performance Materials).
Редкоземните елементи са ключови за постоянните магнити, използвани в електрическите превозни средства и вятърните турбини.
Графит
Съобщава се за възможност за добив на графит и графитни шисти от много находища на острова.
"ГрийнРок" (GreenRoc) е подала заявление за лиценз за експлоатация за разработване на проекта за графит Амитсог.
Естественият графит се използва предимно в батерии за електрически превозни средства и при производството на стомана.
Мед
Според Органа за минерални ресурси по-голямата част от залежите на мед са били обект на ограничени проучвателни кампании.
Особено интересни са недостатъчно проучените райони в североизточната и централно-източната част на острова, се казва в доклада.
Регистрираната в Лондон компания "80 Майл"(80 Mile) се стреми да разработи Дшиско-Нусуак, което съдържа мед, никел, платина и кобалт.
Никел
Следите от никелови натрупвания са многобройни според Службата за минерални ресурси.
На голямата минна компания "Англо-Американ" (Anglo American) е предоставен петгодишен лиценз за проучване в Западна Гренландия в средата на 2019 г. и тя търси находища на никел, наред с други.
Цинк
Цинкът се намира предимно на север в геоложка формация, която се простира на повече от 2500 км.
Компаниите се стремят да разработят цинковото находище "Цитронен Фиорд" (Citronen Fjord) и проект за добив на олово, който е обявен за един от най-големите в света неразработени цинкови ресурси.
Злато
Най-перспективните райони с потенциал за злато са около фиорда Сермилигаарсук в южната част на страната.
Миналата година "Амарог Минералс" (Amaroq Minerals) откри златна мина в планината Налунак в община Куджалек.
Диаманти
Докато повечето малки диаманти и най-големите камъни се намират в западната част на острова, присъствието им в други региони може също е значително.
Желязна руда
Находищата се намират в Исуа в южната част на Западна Гренландия, в Итилиарсук в централната част на Западна Гренландия и в северозападната част на Гренландия по протежение на река Лауге Кох.
Титан-ванадий
Известни находища на титан и ванадий се намират в югозападната, източната и южната част на страната.
Титанът се използва за търговски, медицински и промишлени цели, докато ванадият се използва главно за производство на специални стоманени сплави. Най-важното промишлено съединение на ванадия, ванадиев пентоксид, се използва като катализатор за производството на сярна киселина.
Волфрам
Волфрамът се използва за няколко промишлени приложения, залежите от него се намират предимно в централната източна и североизточна част на страната, с оценени находища в южната и западната част на страната.
Уран
През 2021 г. лявата инуитска партия "Атакатигйит“ забрани добива на уран, с което на практика спря развитието на проекта за редкоземни метали "Куаннарсут", в който уранът е вторичен продукт.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.