- Въоръжете се с търпение, ако отивате във Франция за Евро 2016
Българското посолство във Франция ще помага с преводач на наши сънародници по време на започващото в петък европейско първенство по футбол само в извънредни случаи като арест. За това предупредиха от Външно министерство и добавиха, че българите, които ще посетят страната по време на Евро 2016, трябва да се въоръжат с търпение и да са готови за продължителни и щателни проверки на личните документи и багажа.
Заради атентатите в Париж от ноември миналата година, Евро 2016 ще е най-пазеното спортно мероприятие с изключително сериозни мерки за сигурност. 7 000 полицаи, 13 000 частни охранители, 10 000 войници и повече от 1000 специално обучени доброволци ще се грижат за сигурността на 2,5 млн. фенове по стадионите и още 7 млн., които ще празнуват по различните фен зони.
Полезни съвети за феновете, които ще гледат на живо Евро 2016 във Франция
Феновете на футбола винаги трябва да носят със себе си личните си документи, защото може да им бъдат поискани по всяко време за проверка. Пътуващите трябва да са готови за сериозни и продължителни проверки, каза пред Дарик Радко Влайков от Външно министерство.
„И Евро 2016, и преминаването през различни държави са белязани от терористичните атаки в Париж и Брюксел, както и от мигрантската вълна. В цяла Европа граничният контрол е засилен, така че тези, които ще пътуват с кола, трябва да се въоръжат с търпение и да се подготвят за по-дълго чакане на граничните пунктове. Ако ще пътувате със самолет, трябва да знаете, че и по летищата проверките са много засилени. Преди всичко това са проверки на личните документи и багажа", обясни Радко Влайков.
На стадионите, където ще се играят футболните срещи, проверките ще са двуетапни и ще изискват повече време. Първо ще се проверяват лицата и багажа, а след това и документите.
На стадиона няма да ви разрешат да внесете джобни ножове, остри предмети, фойерверки, големи чадъри, вувузели, алкохол. Имайки предвид проверките, хубаво е да отидете поне два-три часа преди началото на мача, каза още Радко Влайков.
При инцидент, заплаха и други сериозни проблеми българите могат да се обаждат на европейския единен номер за спешни случаи - 112.
Сериозни притеснения около сигурността на ЕВРО 2016
Ако загубите или ви откраднат личните документи, най-напред трябва да се обърнете към полицейските органи в района, където това се е случило, а след това и към българското посолство, за да ви издадат временен документ. Координатите на посолството е добре да сте си записали предварително, още преди да тръгнете от България.
Ако не знаете френски, можете да ползвате английски. Посолството също може да помогне с превод, но това се прави в изключителни случаи, като арест например.
От Европейския потребителски център напомнят, че на стадионите не се пуши, а отпадъците трябва се изхвърлят на определените за това места, иначе глобите са солени.