/ iStock/Getty Images
В хода на еволюцията си коронавирусът вероятно е спрял да мутира и в резултат на това може да се адаптира по-добре спрямо човешкия организъм. Това му позволява да бъде по-заразен, смятат учени от политехническия университет в Хонконг.

В рамките на изследването са сравнени щамовете на над 200 пациенти и е отчетена тяхната генетична идентичност с „внесените” от чужбина образци на заразата, съобщи вестник „South China Morning Post”.

Коронавирусът продължи да мутира по време на първата и втората вълна, когато са правени аналогични изследвания. Сега обаче резултатите били различни, което показва, че или вирусът се е адаптирам към човешкия организъм и е спрял да мутира, или всички инфектирани са се заразили от едно място за кратък период от време, смятат учените.

Смята се, че при последната вълна в Хонконг коронавирусът се е оказал по-заразен, отколкото при първите две вълни, което вероятно се дължи на по-ефективната адаптация към човешкия организъм.

От 5 юли в Хонконг след триседмичен нулев прираст коронавирусът започна да се разпространява отново. През последната седмица в един от най-гъстонаселените мегаполиси в света всеки ден се регистрират 100 случая на заразяване, като общият брой наближава 3 000.
БГНЕС