Продължават реакциите на световни лидери и американски политици на новината за кончината на бившия американски президент Джими Картър, починал тази нощ на 100-годишна възраст.
Говорителката на китайското министерство на външните работи Мао Нин: "Китай изказва съболезнованията си за кончината на бившия американски президент Джими Картър. Джими Картър бе движещата сила за установяването на дипломатически отношения между САЩ и Китай и имаше важен принос за развитието на отношенията между двете страни, както и за приятелския обмен и сътрудничеството между двете държави".
Мао заяви, че решението на администрацията на Картър да признае през 1979 г. позицията на Пекин, че има само един Китай, от който Тайван е част, както и да прекъсне официалните връзки с Тайван, е помогнало за определяне на нов курс в отношенията.
Британският крал Чарлз Трети: "С голяма тъга научих за смъртта на бившия президент Картър. Той служеше всеотдайно и посвети живота си на насърчаването на мира и правата на човека. Неговата всеотдайност и скромност послужиха като вдъхновение за мнозина и аз си спомням с много добри чувства за посещението му във Великобритания през 1977 година. В този момент мислите и молитвите ми са със семейството на президента Картър и с американския народ".
Президентът на Куба Мигел Диас-Канел: "Съболезнования на народа и правителството на САЩ и най-вече на семейството на президента Джими Картър. Страната ни си спомня с благодарност за усилията му за подобряване на отношенията, за посещенията му в Куба и за изказванията му в подкрепа на освобождаването на Кубинската петорка (петимата агенти на кубинското разузнаване Херардо Ернандес, Рамон Лабанино, Рене Гонсалес, Фернандо Гонсалес и Антонио Гереро, станали известни като "Кубинската петорка" и арестувани в САЩ през 1998 г. по обвинения, че са заговорничили срещу страната. В Куба те са възприемани като патриоти - бел. ред.)"
Чък Шумър, настоящият лидер на мнозинството в американския Сенат: "Днес скърбим за загубата на един от нашите най-скромни и отдадени държавни служители, президента Джими Картър. Президентът Картър олицетворяваше истинското значение на лидерството чрез работа в полза на останалите, състрадание и почтеност.
Шумър заяви, че Картър е вдъхновил милиони хора с непоколебимия си ангажимент към справедливост и равенството - от работата си като президент, през отдадеността си за подобряване на състоянието на човешките права по целия свят, до неуморните си усилия заедно със съпругата си Розалин в изграждането на по-добър свят чрез организацията си "Подслон за човечеството".
Индийският премиер Нарендра Моди: "Много съм натъжен от смъртта на бившия президент на САЩ Джими Картър. Държавник с велика визия, той работеше неуморно за световен мир и хармония. Той допринесе много за силните отношения между Индия и САЩ. Изказвам сърдечните си съболезнования на семейството и приятелите му, както и на американския народ".
Унгарският премиер Виктор Орбан: "Унгария винаги ще си спомня с добро за президента Джими Картър. Като върна унгарската Свещена корона на унгарския народ в края на 70-те години, той даде на свободолюбивите унгарци надежда в едно безнадеждно време. Бих искал да изразя най-дълбоките си съболезнования на семейство Картър и на американския народ".
Унгарската Свещена корона е използвана при коронациите на унгарски крале. Тя се озовава в края на Втората световна война заедно с други скъпоценности, принадлежали на унгарските крале, у американската армия, на която те са предадени от унгарската коронарна охрана с цел те да не попаднат в ръцете на съветските войски. През по-голямата част от Студената война короната е съхранявана в американския трезор във Форт Нокс, в Кентъки заедно с по-голямата част от златните резерви на САЩ и други безценни исторически предмети. След като е подложена на задълбочени исторически изследвания, за да се потвърди нейната автентичност на 6 януари 1978 г. тя е върната на унгарския народ със заповед на президента на САЩ Джими Картър, се припомня в Уикипедия.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш: "Ръководството на президента Картър има значителен принос за международния мир и сигурност, включително за знаковите споразумения от Кемп Дейвид, Договора за ограничаване на стратегическото въоръжение и договорите за Панамския канал.
Ангажиментът на президента Картър към международния мир и правата на човека намери приложение и след като той напусна президентския пост. Той изигра ключова роля в посредничеството при конфликти, наблюдението на избори, насърчаването на демокрацията, както и в превенцията и изкореняването на болести, каза Гутериш. Тези и други усилия му донесоха Нобелова награда за мир през 2002 г. и спомогнаха за напредъка на работата на Организацията на обединените нации, обясни той.
Генералният секретар на ООН каза, че президентът Картър ще бъде запомнен със солидарността си с уязвимите, с неизменната си благосклонност и с непоколебимата си вяра в общото благо и нашата обща човечност".
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън: "През десетилетията на работа в полза на обществеността президентът Картър въплъщаваше почтеност, състрадание и ангажимент за укрепване на свободата, сигурността и благосъстоянието на другите. Той приложи това във външната си политика - от преговорите за Панамския канал до разработването на споразумения за контрол на въоръженията със Съветския съюз. И го прилагаше във всички разговори - от тези с държавните глави до обикновените граждани.
Президентът Картър също така ни показа какво може да се постигне чрез неуморна и принципна дипломация, като посредничи в сключването на историческо споразумение с Израел и Египет, което помогна за установяването на мир между две държави, които десетилетия наред бяха във война. Неговите усилия са важно напомняне за това какво е възможно, особено в условията на подновени конфликти и страдания в региона".
Вицепрезидентката на САЩ Камала Харис: "Президентът Джими Картър бе воден от силна вяра - в Бога, в Америка и в човечеството. Животът на Джими Картър е свидетелство за силата на работата в полза на други хора - като лейтенант от Военноморските сили на САЩ, 76-и губернатор на Джорджия и 39-и президент на САЩ. Той напомни на нашата нация и на света, че в благоприличието и състраданието има сила."
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп: "Предизвикателствата пред Джими като президент настъпиха в ключов момент за страната ни и той направи всичко по силите си, за да подобри живота на всички американци. За това всички ние сме му задължени да му благодарим. Заедно с Мелания сме в мислите си със семейство Картър и техните близки в този труден момент. Призоваваме всички да ги пазят в сърцата и молитвите си."
Бившият американски президент Джордж. У. Буш: "Лора и аз изказваме съболезнованията си на Джак, Чип, Джеф, Ейми и цялото семейство Картър. Джеймс Ърл Картър-младши бе човек със силни убеждения. Той бе верен на семейството си, на общността си и на страната си. Президентът Картър се отнесе с достойнство към работата. Усилията му да остави след себе си един по-добър свят не свършиха с президентския пост. Работата му с "Подслон за човечеството" и Центъра "Картър" даде пример за работа в полза на другите, който ще вдъхновява американците поколения наред."
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня