Президентът на САЩ Барак Обама поръчал през август миналата година на съветниците си да подготвят секретен доклад за ситуацията в арабския свят, съобщава вестник "Ню Йорк таймс", като се позовава на служители от администрацията.
Експертите стигнали до заключението, че без дълбоки политически промени в страните от Бахрейн до Йемен може да се стигне до народни бунтове. В доклада от 18 страници се съдържали препоръки как правителството да настоява за политически промени в страните с автократични управления, които са също ценни съюзници на САЩ.
В него се разглеждал проблемът, пред който се изправи Белият дом в Египет и другите близкоизточни страни през последните дни: как да се балансират американските стратегически интереси и желанието да се избегне по-голяма нестабилност срещу демократичните искания на протестиращите.
Според служители, цитирани от вестника, подкрепата на Обама за тълпите на площада "Тахрир" в Кайро, макар и придружена от някои смесени сигнали от администрацията, отразявала неговото убеждение, че има по-голям риск, ако не се настоява за промени, тъй като арабските лидери ще трябва да прибегнат до още по-брутални методи, за да озаптят недоволството.
"Няма съмнение, че президентът е имал предвид най-вече Египет, поръчвайки доклада", казал един от експертите. "Съществуваха множество неизвестни, произтичащи от проблема с наследяването на властта, а Египет е опората в региона".
За Йемен Обама се притеснявал, че фокусът на американската политика върху контратерористичните операции срещу Ал Кайда пренебрегва набъбващата политическа криза, породена от гнева на младите хора от авторитарното управление на президента Али Салех". Навсякъде в региона се наблюдаваха характерни тенденции - многобройно младо население, слаба образователна система, стагнираща икономика и новите технологии за социално общуване като Фейсбук и Туитър - всичко това предопределяше истинска беда", посочил друг служител.
Белият дом свиквал седмични заседания с експерти от Държавния департамент, ЦРУ и други агенции. Процесът се ръководел от близкоизточния съветник Денис Рос. Проектът бил държан в тайна, за да не се допусне в случай на изтичане на информация арабските съюзници да окажат натиск върху Белия дом.
Експертите обсъждали в подробности ситуацията в Египет и набелязали още три страни за стриктно наблюдение - Йордания, Бахрейн и Йемен. "Ню Йорк таймс" твърди, че докладът още не е в завършен вид и като се има предвид развоят на събитията в региона, той ще се доработва.