Световната здравна организация ще засили превенцията на самоубийствата, които тя определя като "предотвратими трагедии", съобщава Франс прес.
По данни на СЗО на всеки 40 секунди един човек отнема своя живот в някоя точка на света. Тези лични трагедии в много чести случаи биват пренебрегвани. А всъщност всяка година се самоубиват над 800 хиляди души, докато опитите за самоубийство са 20 пъти по-многобройни, се казва в първия обширен доклад на СЗО на тази тема.
Здравната организация натрупваше данни по тази материя над 10 години, за да предупреди компетентните органи на страните-членки, че самоубийствата и опитите за самоубийство представляват истинско предизвикателство за общественото здравеопазване. СЗО излезе с препоръка превенцията на самоубийствата да заеме по-отчетливо място в националните здравни приоритети на отделните страни. За генералния директор на СЗО Маргарет Чан "всяко самоубийство е една трагедия, а годишно над 800 хиляди души слагат край на живота си".
Въздействието на този акт върху семействата и близките на загиналите по този начин е "дълбоко опустошително". Самоубийствата засягат най-уязвимите слоеве на планетата и в частност социалните групи, които вече страдат от маргинализация и дискриминация, констатира докладът. Най-тежко страдат от това явление страните с ниски и средни доходи, където ресурсите не достигат, за да бъдат обгрижвани хората в депресивни състояния. Самоубийствата са се превърнали в тежък проблем на общественото здравеопазване, на който трябва да се реагира незабавно.
В доклада на СЗО с обем над 100 страници се изтъква, че страните членки на организацията са се ангажирали да намалят процента на самоубийствата на глава от населението с 10 на сто до 2020 година.
През 2012 година процентът на самоубийствата на 100 хиляди души население е бил 11,4 на сто. Сред самоубийците броят на мъжете е два пъти по-голям от този на жените. В световен мащаб самоубийствата представляват 50 на сто от насилствените кончини при мъжете и 71 на сто при жените.
Източник: БТА