Министър-председателят Бойко Борисов заминава на официално посещение в Република Тунис. Последната визита на български държавен ръководител в северноафриканската република е била през 1975 г., когато там е бил Тодор Живков.
С визитата на официалната ни делегация България ще даде заявка да участва в процеса на демократизация на Тунис. Тъкмо оттам преди повече от година беше даден стартът на революциите в арабския свят, които ще останат в историята под името "Арабската пролет".
Водената от премиера делегация в Тунис идва само ден, след като в северноафриканската държава представители на над 60 държави на конференция търсиха изход от кризата в Сирия. Мястото на форума стана страната, дала старт на протестите в Арабския свят. Поводът - смъртта на 26-годишния Мохамед Буазизи, който през декември 2010 г. се самозапали в знак на протест срещу действията на полицията. След 23 години на власт в началото на миналата година тунизийският президент Бен Али напусна страната, а през октомври там се проведоха първите демократични избори в страната за Учредително събрание, което да изработи нова конституция.
Още в първия ден от визитата на българския премиер Бойко Борисов страната ни ще даде заявка за участие в демократизацията на Тунис с откриването на Тунизийско училище за политика, създадено по модела на Българското училище за политика. Инициативата за създаването му е от май миналата година и партньори на българската страна по този проект са две неправителствени организации от Холандия и Финландия.
Освен външния министър Николай Младенов, в делегацията са още икономическият министър Трайчо Трайков и министърът на образованието Сергей Игнатов.
Премиерът Бойко Борисов ще се срещне с тунизийския президент Монсеф Марзуки, с премиера Хамади Джебали и с председателя на Учредителното събрание Мустафа Бен Джаафар.
Програмата предвижда и бизнес-форум с участие на представителите на български фирми в делегацията. За 2010 г. стокообменът между двете страни е в твърде скромния размер на около 63 млн. долара. В първите 11 месеца на миналата година се наблюдава известен ръст на българския износ за Тунис, най-вече от търговията с нефтените масла. От 2006 до 2010 г. включително у нас са реализирани 300 хил. евро преки тунизийски инвестиции.
За последните 10 години българите, посетили Тунис, са четири пъти повече от тунизийските туристи у нас, макар че през последните две години се отчита сериозен спад на посещенията на българи там и заради събитията в арабския свят.
Българската общност в Тунис, с която също ще има среща тази вечер, е основно от работещи там наши специалисти - лекари и преподаватели.