Египетската армия разположи войници около сградата на министерството на вътрешните работи, предаде Ройтерс, като се позова на офицер.
Те замениха полицаите, които досега охраняваха сградата и през последните дни на няколко пъти влизаха в сблъсъци с демонстранти, които се опитаха да нахлуят вътре. Гневът на демонстрантите, които протестират срещу военното управление в Египет, е насочен и срещу министерството на вътрешните работи. Египетската армия се намеси по-рано, за да прекрати сблъсъците между полицията и демонстранти в района на площад "Тахрир" в центъра на Кайро, предаде ДПА, като се позова на държавната телевизия. Три бронетранспортьора пристигнаха на улица "Мохамед Махмуд", която от събота е арена на тежки размирици.
Пожар избухна в сградата на Американския университет в египетската столица Кайро, на няколко десетки метра от площад "Тахрир", съобщи ИТАР-ТАСС. Огънят пламнал по време на сблъсъците между демонстрантите и силите за сигурност, които не стихват вече четвърти ден.
Засега не се знае каква е причината за пожара. Възможно е в зданието да е попаднала една от гранатите със сълзотворен газ, използвани от полицията за разгонване на демонстрантите, или бутилка със запалителна смес, хвърлена от протестиращите. Има данни, че в университета е имало демонстранти. Не се съобщава дали те са успели да напуснат сградата преди лумването на пожара. Сега силите за сигурност се опитват да разпръснат протестиращите, за да могат екипите на пожарната да стигнат до горящото здание.
Размирици имаше и в град Танта, в делтата на Нил. Според ДПА 9-месечно бебе загинало от задушаване със сълзотворен газ. Майката и детето се намирали близо до района на сблъсъците в Танта, започнали около зданието на местната дирекция за сигурност. От събота, когато започна новата вълна от протести срещу управлението на Висшия военен съвет в Египет, до момента при сблъсъци между протестиращи и полиция са били убити най-малко 35 души, посочва ДПА.
В днешните протести в Кайро участват хиляди недоволни от обявеното от председателя на Висшия военен съвет фелдмаршал Хусеин Тантауи намерение военните да се оттеглят от властта в средата на следващата година, и то след референдум, предаде Франс прес. "Тантауи е Мубарак с военна униформа", заявил пред кореспондент на агенцията участник в протестите. "Започна втора революция", обяви в днешния си брой египетският вестник "Ал Ахбар". "Най-лошото нещо, което може да се случи, е да се стигне до влошаване на отношенията между народа и армията", посочва вестникът.
Феновете на футболен отбор от Кайро също помагат на демонстрантите на площад Тахрир в техните сблъсъци със силите на реда, съобщава сайтът на френската телевизия Франс 24.
Привържениците на клуба Ал Ахли имат опит в сблъсъци с полицията по стадионите. Доскоро обаче те не участваха в политически протести. През януари постепенно се включиха в демонстрациите, свалили от власт режима на Хосни Мубарак. Сега те отново са на площада в Кайро и помагат на демонстрантите да не пострадат тежко при сблъсъците. Привържениците на футболния клуб се организират чрез имейли и по телефона. Когато пристигнат на площада, те се държат както се държат на стадионите. Това означава, че взимат предпазни мерки, каквито взимат по време на футболен мач, предава БТА. Преди да се озоват на площад Тахрир, запалянковците мажат обилно лицата си с оцет и минерална вода, за да намалят ефекта от сълзотворните бомбички, хвърляни от полицията.
Запалянковците обикновено скандират същото, което скандират и по стадионите, само че променят някои думи и вместо обичайното: "Привържениците на Ал Ахли ще подпалят всичко", те скандират: "Египетският народ ще подпали всичко".
Според министерството на здравеопазването, цитирано от Франс прес, насилието в Египет е взело 31 жертви от събота. ДПА цитира правителствени данни за 28 убити цивилни. Ройтерс предаде за 37 жертви през последните пет дни.
В днешните протести обаче не участват представители на влиятелната организация Мюсюлманско братство. Според вестник "Ню Йорк таймс" решението на Висшия военен съвет да се оттегли от властта към средата на 2012 г. е резултат от сделка между Мюсюлманското братство и военните. Процесът за преминаване към цивилно управление трябва да стане по график, изгоден за ислямисткото движение, пише вестникът. Споразумението едва ли ще удовлетвори исканията на хората военните да напуснат властта, но може да доведе до разцепление на опозицията, задълбочи различията между между либерали и ислямисти и в края на краищата и сред самите ислямисти, пише "Ню Йорк таймс".
В страната отдавна съществуват подозрения, че военните и Мюсюлманските братя са стигнали до тайно споразумение, макар и двете страни активно да отричат това, посочва Ройтерс. Ако се стигне до прилагане на обявения от Тантауи план, Мюсюлманските братя разполагат с ресурси да окажат влияние върху резултатите, като мобилизират привържениците си и срещу изгодни отстъпки да представят подкрепата за военните като дълг на всеки мюсюлманин, пише Ройтерс.
Изпълняващият длъжността министър на вътрешните работи на Египет е получил нареждане от изпълняващия длъжността премиер на страната при никакви обстоятелства да не се използва сила срещу демонстрантите, предаде ИТАР-ТАСС. Новината вътрешният министър Мансур ел Есауи публикува в страницата на египетското правителство във Фейсбук.
Той посочи, че се обърнал към главния прокурор с искане да бъде извършено разследване на събитията в страната от 18 ноември досега, в които загинаха 30 души. Във вторник вечерта лидерът на Висшия военен съвет на Египет фелдмаршал Хусеин Тантауи прие оставката на правителството на Есам Шараф, връчена заради обстановката в страната. Кабинетът обаче ще продължава да изпълнява текущите задачи до сформирането на ново правителство.
Малко след като Тантауи обяви, че приема оставката на правителството и обеща президентски избори преди края на юни догодина, на площад Тахрир отново избухнаха спорадични сблъсъци. Протестиращите на площада заявиха, че ще останат там, докато самият Тантауи не се оттегли.
"Медицинските екипи на министерството на здравеопазването също са били изложени на въздействието на използвания газ и при тях не се наблюдават необичайни симптоми", заявил министърът по време на обиколка на площада. Той добавил, че е създадена комисия, която ще изследва проби от мунициите с газ срещу демонстрантите.
В Женева Върховният комисар на ООН по правата на човека Нави Пилай призова египетските власти да прекратят използването на сила срещу демонстрантите на площад Тахрир и да извършат "незабавно, безпристрастно и независимо разследване" на смъртните случаи по време на протестите в Египет, предаде Франс прес. В разпространено от кабинета на Нави Пилай съобщение се изтъква, че виновните за извършените нарушения на човешките права "трябва да си платят за своите действия".
Мохамед ел Барадеи, бившият шеф на Международната агенция за атомна енергия и кандидат за президентските избори в Египет, осъди клането на площад Тахрир в Кайро, предаде Франс прес. В послание в Туитър Ел Барадеи написа, че използването на сълзотворен газ и бойни патрони срещу протестиращите на площада е равносилно на истинско клане.
Вчера, в четвъртия ден от протестите и сблъсъците в Египет, в частност на емблематичния площад в центъра на Кайро, Висшият военен съвет, който е на власт от свалянето на Хосни Мубарак, проведе съвещание с представители на няколко политически сили. Съветът разгледа на срещата възможността за назначаването на Ел Барадеи за нов премиер на Египет, отбелязва Франс прес, като се позовава на военен източник. Официално това не е потвърдено от властите. Правителството на Египет подаде оставка още в понеделник. Вчера Висшият военен съвет на Египет пое ангажимента да организира президентски избори преди края на юни 2012 г. Съветът спомена и за евентуалното организиране на референдум относно предаването на властта на цивилно правителство. Обещанията бяха дадени под натиска на десетките хиляди протестиращи, които настояват военните да се изтеглят в казармите и да предадат.
Междувременно стана ясно, че администрацията на президента Барак Обама остро е разкритикувала ролята, която изигра Висшият военен съвет на Египет във вълната от насилие срещу протестиращи в различни части на страната. Насилието само за четири дни отне живота на 30 души, предаде Асошиейтед прес. Протестите и насилието срещу демонстрантите от събота досега потопи страната в криза и се превърна в огромно предизвикателство за военните управници на Египет. За разлика отпреди 9 месеца, когато Вашингтон се забави да подкрепи протестиращите срещу Хосни Мубарак, сега администрацията на Обама впрегна малкото влияние, което има над египетските военни управници, за да ги призове да се придържат към обещания график за изборите и да възприемат по-гъвкав подход към протестиращите.
"Осъждаме прекомерната употреба на сила от страна на полицията. Призоваваме египетските власти да са максимално сдържани, да дисциплинират силите си и да защитават универсалните права на всички египтяни да изразяват мирно мнението си", заяви говорителката на Държавния департамент на САЩ Виктория Нюланд. Нюланд приветства обещанието на лидера на Висшия военен съвет на Египет - фелдмаршал Хусеин Тантауи, че президентските избори ще бъдат произведени до края на юни догодина и че властта ще бъде върната на цивилните, отбелязва ДПА.
За администрацията на Обама дилемата е почти същата като отпреди 9 месеца. Вашингтон иска да е на страната на египетския народ и на демокрацията в Египет, но се страхува от нестабилност и увеличаване на нетолератността и постреволюционния популизъм както се случи в Иран преди три десетилетия. Вашингтон освен това все още гледа на военните в Египет като на ключов партньор, който може да е от помощ в един свят, където Ал Кайда и други ислямистки екстремисти представляват заплаха за САЩ и в който израело-палестинският конфликт продължава да е спънка пред американските отношения с арабския свят, отбелязва АП.