Милионер филантроп е избраникът на словаците
Милионер филантроп е избраникът на словаците / снимка: БГНЕС, архив

Президентските избори в Словакия бяха спечелени от един новак в политиката, дошъл от нищото. Независимият 51-годишен милионер Андрей Киска е първият словашки президент след съветския разпад, който няма комунистическо минало, твърди АФП. Победата му обърка сметките на левия ветеран премиер Робърт Фицо, който смяташе да засили властта си.

След преброяване на 99% от бюлетините независимият кандидат Андрей Киска получи подкрепата на 59,4% от гласувалите, а Робърт Фицо 40,6%, обяви избирателната комисия.

„Искам да възстановява доверието на хората в президентската институция”, обяви пред привържениците в щаб квартирата си в Братислава милионерът, който натрупа богатство от потребителски кредити. „Искам да направя политика по-човечна”, добави филантропът, който даде голяма част от богатството си за благотворителност.

Новият президент на Словакия е роден през 1963 г. в град Попрад. След завършване на електротехническия факултет към техническия университет в Братислава той отива в САЩ, където прекарва година и половина, разкрива ИТАР-ТАСС.

През 1996 г. става един от основателите на финансово-кредитната фирма „Татракредит”, която му донесе богатството. През 2006 г. Андрей Киска създаде благотворителното дружество „Добрият ангел”, което помагаше на многодетни семейства и болни деца. До 2012 г. той изобщо не се бе занимавал с политика. Киска стана известен, след като пръв от всички обяви, че смята да се кандидатира за президент.

Местните медии твърдят, че той е платил предизборната кампания от собствения си джоб, а сумата е била доста по-голяма от президентската заплата за целия 5-годишен президентски мандат, отбелязва БГНЕС.

Андрей Киска смята, че „трябва да бъде активен противовес на правителството”. „Нищо няма да ме спре в усилията за преобразуването на Словакия”, обеща той на избирателите преди балотажа.

Според местните аналитици победата му се дължи до голяма степен на факта, че той не бе подкрепен от нито една партия, но за сметка на това зад него застанаха много представители на културата, бизнеса и спорта.

Неговият противник Робърт Фицо остава в премиерското кресло до 2016 г., когато ще се проведат редовните парламентарни избори. Социал-демократическата партия „Смер” на Фицо има 83 депутата в 150-местния парламент.

Президентските избори обаче са тежък удар за премиера. „Тези избори бяха референдум за Фицо и правителството му и той категорично го загуби. Мнозинството избирателите изразиха разочарование от Фицо, той не можа да мобилизира твърдото ядро от последователи”, коментира през АФП политологът Григойр Мезежников от братиславския Институт по обществени въпроси.

Анализатори смятат, че ако бе спечелил президентския вот, Робърт Фицо щеше да опита промяна на конституцията и да смени парламентарната с президентска форма на управление.