/ БГНЕС
Операта е дълбоко вкоренена в нашата европейска история и култура. Тя е в състояние да ни накара да видим и чуем света по различен начин, да докосне сърцата ни. Много е важно да предадем това усещане и на младите поколения. Музикалното образование от ранна възраст е важен елемент за насърчаване и опазване на нашето културно наследство. Това заяви еврокомисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел при откриването на конференция, посветена на операта като елемент от европейското културно наследство, свързващ минало и настояще.

Мария Габриел: Науката ни позволява да осъзнаем света около нас, но и да бъдем създатели (СНИМКИ)

Конференцията бе организирана с помощта на Европейския парламент, асоциация Europa InCanto и бившия председател на Комисията по култура и образование г-жа Силвия Коста в Брюксел, съобщава Отдел "Преса и медии" на Представителството на ЕК в България, цитиран от Агенция "Фокус".

Представеният проект "Opera in Canto" насърчава образованието за опера сред деца и ученици на възраст между 3 и 15 години. Той обхваща 50 000 ученици в Италия и благодарение на програмата „Творческа Европа“ е разширен с пет други европейски държави като образователен метод за сътрудничество между училищата и семействата.

Мария Габриел ще открие Национален научно-образователен фестивал „Намереното поколение“

„Културата и културното наследство стоят високо сред моите приоритети. Европейската рамка за действия в областта на културното наследство насърчава и прилага на практика интегриран и основан на участието подход към културното наследство. Новата програма за култура е израз на последователна политика за културата на европейско равнище. За да бъдат успешни тези инициативи, ни е необходим силен бюджет", коментира Габриел.

"Споделям мнението, че новите цифрови технологии създават възможност за по-широк достъп до културното наследство, а споделянето на операта с повече хора, и най-вече с младите хора, чрез цифрови канали, вече е факт. Ето защо цифровото културно наследство е област, в която ще продължа да работя. Важно е също така да се свържат културата с образованието, културното наследство с музикалното и художественото образование. Именно това наричам „квадрат на знанието“: взаимодействието между научните изследвания, образованието, иновациите и ползите за обществото. С развитието на взаимодействия между програмите „Творческа Европа“, „Хоризонт Европа“, „Цифрова Европа“, „Еразъм+“, ще създадем цялостен подход към културата и културното наследство", добави тя.

Мария Габриел: 25% от младежите в Европа искат да развиват собствен бизнес, а в България - едва 10%

"Разчитам на бъдещо сътрудничество и с организациите на гражданското общество като "Europa in Canto", които с новаторския си подход допринасят за насърчаване популяризирането и опазването на културното ни наследство. Силно се надявам и че български организации също ще се възползват от тези възможност и участват в проекта Opera in Canto“.