С всеки изминал ден нараства напрежението около Сирия и гражданския конфликт, който преди дни се трансформира във вероятна употреба на химическо оръжие, причинила смъртта на много хора край Дамаск. Бунтовниците обвиниха армията за случилото се. Режимът, от своя страна, отрече и прехвърли обвинението към опозицията.
Междувременно стана ясно, че експертите по химически оръжия на ООН ще посетят местата, където е извършена предполагаемата атака с токсичен газ край Дамаск, за да започнат от утре разследване, обяви световната организация, цитирана от Ройтерс. В днешното съобщение на офиса на генералния секретар Бан Ки-мун се посочва, че Сирия е обещала да спазва примирие в покрайнините на Дамаск на фона на започващите дейности на екипа на ООН за откриване на факти.
Сирия даде съгласието си инспекторите на ООН да разследват "незабавно" твърденията за използване на химическо оръжие край Дамаск, съобщи сирийското външно министерство в декларация, излъчена по държавната телевизия и цитирана от Ройтерс и Франс прес.
"Днес в Дамаск при посещението на върховния представител на ООН за разоръжаването Анджела Кейн бе постигнато споразумение между сирийското правителство и ООН да бъде позволено на екипа на ООН, ръководен от професор Оке Селстрьом, да разследва твърденията за употреба на химически оръжия в провинция Дамаск", посочи министерството. Това споразумение "влиза в сила незабавно", уточни ведомството, цитирано от АФП.
Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф осъди използването на химическо оръжие от бунтовниците, като добави, че трябва да се предприемат действия срещу тези антихуманни актове, противоречащи на международните закони. Той добави, че всеки друг подход, освен мирния, е обречен на провал и ще има твърде сериозни последици, намеквайки за евентуална американска или друга чуждестранна военна намеса.
Сирийският министър на информацията Омран ал Зохби заяви, че режимът в Дамаск никога не е използвал химически оръжия. „Никога не сме използвали химическо оръжие в Сирия под каквато и да било форма, течна или газ”, каза той по телевизия „Ал маядин”, базирана в Бейрут, отбелязва БТА.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери разговаря по телефона със сирийския външен министър Уалид Муалем още в четвъртък. Кери се обадил, за да покаже ясно на сирийците, че ако сирийският режим, както те твърдят, няма нищо за криене, той би трябвало да осигури незабавен и безпрепятствен достъп до обекта, вместо да продължи да атакува засегнатия район, за да блокира достъпа и да унищожи доказателствата, поясни представител на Държавния департамент. Кери вчера предприе серия дипломатически разговори по телефона с колегите си в Саудитска Арабия, Йордания и Турция. Във всички той подчерта важното значение на бързото установяване на фактите и сериозността на всяка употреба на химическо оръжие.
Сирийската опозиция обвини режима на Башар Асад, че е атакувал в сряда с химическо оръжие райони в периферията на Дамаск, намиращи се в ръцете на бунтовниците, и посочи, че жертвите са повече от хиляда - твърдения, които бяха отхвърлени изцяло от Дамаск.
Пентагонът е готов да осъществи военните опции за Сирия, ако президентът Барак Обама реши да прибегне до който и да било от тях, заяви американският министър на отбраната Чък Хейгъл пред репортери по време на визита в Малайзия. По думите му президентът Обама е поискал от Пентагона да подготви варианти за всички случаи. „Ние го направихме и сме готови да осъществим всеки вариант, ако той реши да приложи този вариант", каза Хейгъл, цитиран от Ройтерс. Хейгъл обаче отказа да уточни какви действия биха предприели САЩ, предаде АП.
По думите му администрацията все още преценява дали да използва военна сила в сирия в отговор на предполагаемата химическа атака. Преценяват се много фактори, като разузнавателна оценка за атаката в Сирия, юридически въпроси и проблемът с международната подкрепа за евентуален военен отговор.
Обама заяви по-рано, че новите обвинения срещу сирийското правителство в употреба на химическо оръжие са най-сериозните досега, но посочи, че САЩ трябва да са предпазливи в отговора си, и даде да се разбере, че няма да прибързва с ангажирането на страната си в нова скъпа война.
Москва приветства предложението на Дамаск да допусне мисията от инспектори на ООН да разследват предполагаемо използване на химическо оръжие и предупреди Запада, че военните действия срещу сирийския режим биха били „трагична грешка", предаде АФП.
„Призоваваме тези, които се опитват да възпрепятстват безпристрастното разследване на възможното използване на химически оръжия в Сирия и заявяват за възможността от военна операция в Сирия, да проявят благоразумие и да се въздържат от извършването на трагична грешка", заяви говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич. Той добави, че политиката по отношение на различни кризи трябва да се разглежда на основата на международното право и достоверни факти, а на предположения.
Френският президент Франсоа Оланд обвини режима на сирийския президент Башар Асад за предполагаемата химическа атака край Дамаск и се закани да не остави безнаказано това нападение, предадоха световните агенции. По думите на Оланд има редица доказателства, според които атаката е включвала химически оръжия и "всичко ни кара да мислим, че сирийският режим е отговорен", обяви президентството след телефонен разговор между френския държавен глава и австралийския премиер Кевин Ръд, чиято страна от септември поема председателството на Съвета за сигурност на ООН.
След предполагаемите газови атаки край Дамаск в сряда израелският президент Шимон Перес призова международната общност "да се отърве" от химическите оръжия на Сирия, предаде Франс прес, цитирани от БТА.
"Време е международната общност да направи опит да се отърве от всички химически оръжия в Сирия", заяви Перес в кулоарите на среща с френския външен министър Лоран Фабиюс в Ерусалим. Израелският държавник обаче не уточни какво има предвид. "Много са сложни нещата, много скъпоструващи, но ще бъде още по-сложно и още по-скъпо" да ги оставим, както са, добави Перес. Опозицията в Сирия обвинява режима, че е използвал отровни газове и е причинил смъртта на над хиляда души. Дамаск категорично отрича и на свой ред обвинява въстаниците, че стоят зад тези атаки.
Организацията "Лекари без граници" съобщи, че в района са починали 355 души "с невротоксични симптоми", но уточни, че "не може да потвърди от научна гледна точка причината за симптомите, нито да определи кой е отговорен за атаката".
"Събитията в Сирия са нещо небивало - посочи Перес, - не мога да повярвам, че е извършено най-немислимото военно престъпление, че е употребено химическо оръжие, за да бъдат убивани жени и деца".